Spędził niewinnie 19 lat za kratkami. Teraz walczy o odszkodowanie i rentę

Arkadiusz Kraska. / fot. archiwum prywatne
Arkadiusz Kraska. / fot. archiwum prywatne
REKLAMA

Arkadiusz Kraska spędził niewinnie za kratkami 19 lat. Więzienie przypłacił m.in. sprawnością w postaci niedowładu ręki. Jego przypadek jest bardzo podobny do przypadku Tomasza Komendy, który spędził w wiezieniu podobną ilość lat, również niewinnie skazany.

W więzieniu przeżył piekło, skazany niewinnie za podwójne morderstwo. – Byłem gnębiony, traktowano mnie jak zwyrodnialca, groźnego przestępcę. Trudno o tym zapomnieć, zwłaszcza gdy się wie, że siedziało się za niewinność – powiedział teraz na wolności.

REKLAMA

47-letni Arkadiusz Kraska będzie walczył nie tylko o odszkodowanie, ale i o rentę. Michał Hara, adwokat i główny specjalista w Zespole Prawa Karnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśnił jakie prawa przysługują niesłusznie skazanym:

Poza samym faktem bycia uniewinnionym, przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania za szkodę i zadośćuczynienia za krzywdę. Odszkodowanie zasadniczo będzie pokrywało stratę, którą poniesiono podczas przebywania w więzieniu, np. utraconego zarobku. Zadośćuczynienie dotyczy straty moralnej. Jest rekompensatą za sam fakt cierpień, które były związane z tym, że było się uważanym za przestępcę i spędziło się ten czas w więzieniu.

Arkadiusz Kraska będzie mógł się domagać renty i zadośćuczynienia, ale dopiero po wznowieniu procesu i wyroku uniewinniającym. Rentę może otrzymać, przede wszystkim, jeśli uszczerbek na zdrowiu spowodował utracenie, choćby częściowe, zdolności do pracy zarobkowej.

Źródło: Superbiznes

REKLAMA