Niemcy wypłacą zadośćuczynienie dzieciom opozycjonistów z NRD, które trafiły do domów dziecka i na „reedukację ideologiczną”

Zamieszki w Chemnitz w byłej NRD. Demonstranci trzymają hasło
Zamieszki w Chemnitz w byłej NRD. Demonstranci trzymają hasło "nie ma wejścia dla terroru". Fot. PAPEPA

Dzieci odebrane „politycznie podejrzanym” rodzicom w czasach NRD otrzymają z tego tytułu odszkodowanie. Niemiecki rząd przyjął dzisiaj na Radzie Ministrów projekt ustawy w tej sprawie.

Prawdopodobnie nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym roku. W latach 1949-1990 blisko 500.000 dzieci i młodzieży zostało umieszczonych w instytucjach komunistycznych NRD. Około 135.000 trafiło do ośrodków reedukacyjnych. Teraz mają szanse na odszkodowania.

Niektóre dzieci odebrano rodzicom w wieku niemowlęcym i nie znały nawet swojej przeszłości. Obecne procedury dochodzenia do statusu osoby prześladowanej politycznie były dla nich dość trudne. Nowe przepisy mają to zmienić.

Berlin chce jednocześnie zamknąć w ten sposób roszczenia osób prześladowanych w NRD. Osoby poszkodowane będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 306,78 euro za każdy miesiąc uwięzienia w takich ośrodkach. Jeśli wpłynęło to na ich stan zdrowia, przewiduje się dodatkowe formy opieki.

Byli więźniowie polityczni z NRD, którzy mają trudną sytuację, mogą otrzymać także jednorazowe wsparcie lub miesięczny dodatek specjalny w wysokości 300 euro.

Dodajmy, że w NRD zdarzały się też przypadki pedofilii wobec takich dzieci:

Comments are closed.