Niemcy wypłacą zadośćuczynienie dzieciom opozycjonistów z NRD, które trafiły do domów dziecka i na „reedukację ideologiczną”

Zamieszki w Chemnitz w byłej NRD. Demonstranci trzymają hasło
Zamieszki w Chemnitz w byłej NRD. Demonstranci trzymają hasło "nie ma wejścia dla terroru". Fot. PAPEPA

Dzieci odebrane „politycznie podejrzanym” rodzicom w czasach NRD otrzymają z tego tytułu odszkodowanie. Niemiecki rząd przyjął dzisiaj na Radzie Ministrów projekt ustawy w tej sprawie.

Prawdopodobnie nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym roku. W latach 1949-1990 blisko 500.000 dzieci i młodzieży zostało umieszczonych w instytucjach komunistycznych NRD. Około 135.000 trafiło do ośrodków reedukacyjnych. Teraz mają szanse na odszkodowania.

Niektóre dzieci odebrano rodzicom w wieku niemowlęcym i nie znały nawet swojej przeszłości. Obecne procedury dochodzenia do statusu osoby prześladowanej politycznie były dla nich dość trudne. Nowe przepisy mają to zmienić.

Berlin chce jednocześnie zamknąć w ten sposób roszczenia osób prześladowanych w NRD. Osoby poszkodowane będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 306,78 euro za każdy miesiąc uwięzienia w takich ośrodkach. Jeśli wpłynęło to na ich stan zdrowia, przewiduje się dodatkowe formy opieki.

Byli więźniowie polityczni z NRD, którzy mają trudną sytuację, mogą otrzymać także jednorazowe wsparcie lub miesięczny dodatek specjalny w wysokości 300 euro.

Dodajmy, że w NRD zdarzały się też przypadki pedofilii wobec takich dzieci:

5 KOMENTARZE

  1. Polecam książke pt „Czerwony, brunatny i zielony socjalizm” autor Josef Schüßlburner

    Co jest podstawowym celem socjalizmu? Próba stworzenia nowego człowieka i nowego społeczeństwa za pomocą radykalnych środków, takich jak pełna kontrola państwa nad wszelkimi sferami ludzkiego życia, włącznie z eliminacją całych klas czy ras stojących na drodze postępu.
    Wbrew temu, co się powszechnie uważa, źródłem rasizmu, antysemityzmu i eksterminacyjnych projektów nie powinniśmy szukać u Adolfa Hitlera, lecz u jego ideowych przodków: Marksa, Engelsa i Lassalle’a. To u nich znajdujemy szczegółowo nakreślone plany stworzenia centralnie sterowanego społeczeństwa, w którym powszechną równość dałoby się uzyskać dzięki likwidacji bądź przymusowej reedukacji części obywateli. Eugenika, przymusowa eutanazja i aborcja, łagry i obozy koncentracyjne były tylko konsekwentnym rozwinięciem tego planu. Z tej perspektywy budowane dziś w Europie globalnego państwa opiekuńczego okazuje się kolejną, choć na razie łagodniejszą wersją projektu realizowanego wcześniej przez Związek Sowiecki i III Rzeszę, współczesna lewica jawi się zaś jako ideowa spadkobierczyni NSDAP.

  2. A co z zgermanizowanymi polskimi dziećmi w czasie wojny – za każdy miesiąc powinny dostać nie mniejsze odszkodowanie…

Comments are closed.