Wojna czy pokój? Sekretne negocjacje USA z Iranem

Prezydent Iranu Hassan Rouhani oraz Prezydent USA Donald Trump. / fot. Wikimedia
Prezydent Iranu Hassan Rouhani oraz Prezydent USA Donald Trump. / fot. Wikimedia

Dyplomaci z Iranu i USA rozpoczęli negocjacje w sprawie możliwości sprzedaży irańskiej ropy. Podstawowym warunkiem jest… wymiana barterowa.

O rozpoczęciu negocjacji poinformowali dyplomaci z Iraku. Kraj blisko związany z Iranem, a jednocześnie współpracujący z USA doprowadził do rozmów między stronami.

Negocjacje dotyczą możliwości sprzedaży ograniczonej ilości ropy naftowej przez Iran w zamian za dostawy określonych dóbr.

Transakcje miałyby się odbywać za pośrednictwem Iraku, który odbierałby dostawy irańskiej ropy i przekazywał w zamian wskazane przez Iran towary.

Jeżeli informacje się potwierdzą byłby to zwrot w polityce USA i odejście od polityki sankcji, które miały zredukować eksport irańskiej ropy do zera.

Według źródeł w irackim rządzie rozpoczęcie rozmów ma być gestem dobrej woli ze strony USA mającym na celu obniżenie napięcia w relacjach z Iranem.

Podstawowym warunkiem jaki postawili amerykańscy negocjatorzy jest całkowite wyeliminowanie gotówki w rozliczeniach za irańską ropę.

Jest to związane z faktem, iż Iran wspomaga finansowo, organizacyjnie, a także materialnie wysyłając broń, liczne milicje w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie. Amerykańskie sankcje miały na celu między innymi uniemożliwienie finansowania tych ugrupowań przez Iran.

Jeżeli dojdzie do porozumienia USA będą kontrolować zarówno ilość irańskiej ropy jak i towary, które będą stanowić zapłatę za nią.

W rozmowach, które miały rozpocząć się już miesiąc temu, uczestniczyć miał irański minister d/s ropy naftowej Bijan Zanganeh.

Nie są one ukończone ponieważ nie ustalono jakie ilości ropy miałyby być objęte tym programem, a także kto byłby jej głównym odbiorcą. To samo tyczy się towarów, które Iran miałby otrzymywać w zamian.

Iran zaproponował, by odbiorcami ropy były kraje Unii Europejskiej ale USA odrzuciły taką możliwość.

Dyskutowane obecnie porozumienie jest zbliżone do ONZ-owskiego programu „Ropa za żywność”, który wprowadzono po inwazji Saddama Husajna na Kuwejt tyle, że tym razem to Irak będzie nadzorował cały proces wymiany dóbr.

W Banku Centralnym Iraku ma zostać otwarty specjalny rachunek, na który trafiać będą środki ze sprzedaży irańskiej ropy. Z niego mają być też dokonywane płatności za towary, które będzie chciał importować Iran.

Źródło: Arab News

7 KOMENTARZE

 1. Wiecie co jest dla mnie dziwne? Skoro U$a nie chce wojny z Iran3m to dlaczego niektórzy myślą że U$a napadna na R0sje? Bo mnie się wydaje że R0sja jest silniejsza niż Iran

 2. Widzieliście – jacy amerykanie są bezczelni ? Oni decydują wraz z żydami , jak dany kraj ma funkcjonować w świecie. To podłość. I druga ciekawa rzecz , nie może być rozliczeń w gotówce. Dlaczego ? To jest bardzo proste. Ludziom wpycha się na siłę karty kredytowe , musisz do jakiegoś banku należeć , robi się wszystko ,żeby przekonać ludzi jaka to wygoda jest kiedy płacisz kartą kredytowa , blikiem itd. I MAJA NAS . Podskoczy jakiś naród ( mały , albo troszkę większy ) , to zablokują konta i co kupisz za ten kawałek plastiku i jak sprawdzisz ile tam kasy ? A żywa gotówka , złoto , srebro , platyna , diamenty – to jest waluta twarda w każdych czasach , zwłaszcza w czasie parszywych wojen wywołanych przez żydów i żydo-amerykanów. POMYŚLELIŚCIE O TYM ?

  • To nie żadna bezczelność…. to pilnowanie swoich interesów. A interesem usa jest to by handel ropą odbywał się wyłącznie w DOLARACH…. i udupią każdego kto będzie chciał inaczej!! Tak było z Irakiem, Libią i tak jest z Wenezuelą czy Iranem .
   I inaczej nie będzie …. jako że zyski USA z tytułu wymuszenia używania dolara w handlu międzynarodowym, są na poziomie 1,5 do 2 razy wydatki na zbrojenia USA :-)
   A gdyby tego nie robili , już dawno byliby bankrutem :-)

   • Adamie – Ameryka juz od dawna jest zbankrutowana, a swoja egzystencje opiera tylko na przemocy i agresji wobec slabszych panstw. Kszysztof ma 100% racje i choc sklania cie do myslenia, to tylko na tym odcinku nie odniosl sukcesu.

Comments are closed.