Śmiertelnie niebezpieczna choroba wróciła do Polski! Zbiera swoje żniwo. Zachorowało już kilka tysięcy osób

fot. Pixabay
REKLAMA

Do Polski po latach wróciła śmiertelnie niebezpieczna choroba, którą zdążyliśmy już kiedyś okiełznać. Dziś ponownie jest groźna – odnotowano już prawie 6 tys. zachorowań.

Gruźlica znów zbiera żniwo w naszym kraju. W 2018 r. zarejestrowano w Polsce 5487 zachorowań. 3439 przypadków odnotowano w miastach, zaś 2048 na wsi.

REKLAMA

Gruźlica jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie wywołanych przez pojedynczy czynnik zakaźny. Ostatnie dostępne dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2017 r. wskazują, że na gruźlicę zachorowało na świecie 10 mln osób. W 2017 r. w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego stwierdzono łącznie 55 tys. 337 przypadków gruźlicy.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, może zaatakować praktycznie każdy narząd lub wiele z nich jednocześnie. Statystycznie najczęściej atakuje płuca. Gruźlicą można zarazić się przez bliski kontakt, np. długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z osobą, która kaszle, odkrztusza, mówi lub głośno się śmieje. Prątki gruźlicy krążą wtedy w powietrzu i wraz z ich wdychaniem dochodzi do zakażenia.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci w 2018 r. wynosiła 14,3 przypadków na 100 tys. ludności. Najczęstszą postacią była gruźlica płuc – zarejestrowano 5224 przypadki, tj. 95,2 proc. wszystkich zachorowań. Zachorowania na gruźlicę pozapłucną (243 przypadki) stanowiły 4,4 proc. ogółu, a najczęstszą jej postacią było gruźlicze zapalenie opłucnej (89 zachorowań), gruźlica obwodowych węzłów chłonnych (36 zachorowań), gruźlica kości i stawów (32 zachorowania), gruźlica narządów moczowo-płciowych (32 zachorowania) oraz gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (11 zachorowań).

Najwięcej przypadków choroby odnotowano u osób w wieku od 45 do 64 lat (45,5 proc.). Zachorowania na gruźlicę dzieci do 14 lat stanowiły 1,2 proc. ogółu zachorowań. U dzieci wykryto 35 przypadków gruźlicy płuc i 17 przypadki gruźlicy pozapłucnej. Najczęstszą postacią gruźlicy pozapłucnej u dzieci była gruźlica węzłów chłonnych klatki piersiowej.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2018 r. na gruźlicę częściej chorowali mężczyźni – 71,1 proc. ogółu przypadków. Więcej zachorowań na gruźlicę odnotowano w miastach (3439) niż na wsi (2048). Przypadki gruźlicy u cudzoziemców stanowiły 1,8 proc.

W Polsce istnieje prawny obowiązek zgłaszania przez lekarzy zachorowań na gruźlicę.

Źródło: PAP

REKLAMA