Nagły zwrot akcji! Amerykanie próbują zablokować zwolnienie irańskiego tankowca

Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW
Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW

Amerykanie nie odpuszczają i próbują za wszelką cenę nie dopuścić do uwolnienia irańskiego tankowca, który na początku lipca został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez brytyjskich Royal Marines. Wszczęli kroki prawne.

Po informacjach o planowanym na dziś zwolnieniu irańskiego tankowca Grace-1 Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył w sądzie w Gibraltarze wniosek o zatrzymanie statku. Nie podano jaki powód zatrzymania wskazali Amerykanie.

Informację na ten temat przekazał przekazał Prokurator Generalny Gibraltaru Michael Llamas w trakcie posiedzenia tamtejszego Sądu Najwyższego, na który miała zapaść decyzja o ewentualnym przedłużeniu aresztu nałożonego na irański statek.

Decyzja sądu została w związku z tym przełożona na godziny popołudniowe. Z aresztu zwolniono już kapitana i trzech oficerów z załogi irańskiego tankowca.

Wcześniej brytyjski „The Sun” podał, iż szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo nie będzie ubiegał się o przedłużenia nakazu zatrzymania Grace 1, ponieważ cel, jakim było uniemożliwienie statkowi dostarczenie ropy do Syrii, został osiągnięty. Według gazety kapitan jednostki miał złożyć pisemne oświadczenie, że celem statku nie będzie Syria.

Źródło: Gibraltar Chronicle