Hezbollah twierdzi, że zestrzelił izraelskiego drona. Żydzi twierdzą, że sam spadł

Izraelski dron Bluebird Aero zdjęcie ilustracyjne fot. You Tube @BlueBird Aero Systems
Izraelski dron Bluebird Aero zdjęcie ilustracyjne fot. You Tube @BlueBird Aero Systems

Wspierane przez Iran radykalne szyickie ugrupowanie libańskie Hezbollah poinformowało o zestrzeleniu w poniedziałek izraelskiego samolotu bezzałogowego w pobliżu jednej z miejscowości na południu Libanu.

Izraelski dron znajduje się obecnie w rękach bojowników Hezbollahu – poinformowała ta organizacja w oświadczeniu.

Hezbollah przekazał, że – jak to ujęto – „skonfrontował” drona z „odpowiednią bronią”, gdy ten leciał w kierunku libańskiej miejscowości Ramja na południu kraju i został sprowadzony na jego obrzeża.

Izraelska armia poinformowała, że jeden z jego dronów „spadł w południowej części Libanu podczas rutynowych operacji”. W komunikacie wojsko nie podało, co spowodowało katastrofę ani jakiego typu był to dron.

Przestrzeń powietrzna Libanu jest praktycznie codziennie naruszana przez izraelskie lotnictwo. Wykorzystuje ono fakt, iż Liban nie posiada obrony przeciwlotniczej.

Na libańskim niebie pojawiają się regularnie izraelskie drony rozpoznawcze, a także myśliwce, które wielokrotnie wykorzystywały przestrzeń powietrzną Libanu do ataków na cele w Syrii.

Lider Hezbollahu, Hassan Nasrallah, zapowiedział, że ugrupowanie będzie atakować izraelskie drony po tym gdy zaatakowane zostały wykorzystywane przez nie budynki na przedmieścia Bejrutu.

Jeden z izraelskich dronów spadł wówczas na spadł na dach budynku, w którym mieści się centrum medialne jego organizacji, a kolejny wypełniony materiałami wybuchowymi eksplodował. Była to prawdopodobnie próba zniszczenia utraconego drona tak, by materiały, które zgromadził i wykorzystane technologie nie dostały się w ręce Hezbollahu.

Źródło: PAP/nczas