Chaos po upadku Neckermann Polska. Koszmar polskich turystów w Tunezji, Turcji i na Majorce

Klient biura Neckermann Polska na lotnisku / Fot. Twitter/@SalibaJes
Klient biura Neckermann na lotnisku / Fot. Twitter/@SalibaJes
REKLAMA

Spółka Neckermann Polska zapowiedziała, że zawiesza wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych. Opiekę nad klientami biura podróży przejął samorząd województwa mazowieckiego. Polscy turyści w Turcji, Tunezji i na Majorce są wyrzucani z hotelów.

Wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk poinformował, że biuro przejmuje opiekę nad turystami. Zagranicą, głównie w basenie Morza Śródziemnego, znajduje się około 3600 Polaków.

REKLAMA

Będziemy starali się zapewnić albo dokończenie pobytu, albo bezpieczny powrót do kraju – oświadczył Raboszuk. Dodał, że samorząd będzie wykonywał swoje zobowiązania i ma odpowiednie gwarancje firmy ubezpieczeniowej.

Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce. Turyści są wyrzucani z hoteli i zatrzymywani w areszcie hotelowym. Wszystko dlatego, że ich pobyty nie zostały opłacone.

Jednocześnie samorząd województwa mazowieckiego nie będzie w stanie pomóc polskim turystom, którzy wykupili wycieczki w niemieckim biurze Neckermann. Do marszałka województwa wpłynęły już pierwsze wnioski od polskich klientów poszkodowanych przez Neckermann Niemcy.

Niestety my w tej sytuacji nie jesteśmy w stanie im pomóc. Jeżeli chodzi o nasze działania dotyczą one tylko i wyłącznie klientów Neckermann Polska – powiedziała Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego.

Dodała, że turyści, którzy wykupili wakacje w zagranicznych oddziałach Neckermann, powinni zgłosić się do służb konsularnych.

Kłopoty mają również klienci w Skandynawii. W związku z upadłością spółki macierzystej odwołano m.in. wtorkowy lot z Palmy, głównego miasta Majorki, do Helsinek, a rejs w drugą stronę był opóźniony o około sześć godzin. W środę rano, tuż przed planowym rozpoczęciem boardingu, odwołano samolot z Finlandii do Chorwacji.

Gwarancje na kwotę 25 mln złotych

„W związku z niewypłacalnością Neckermann Polska, Marszałek Województwa Mazowieckiego uruchomił procedurę wynikającą z gwarancji ubezpieczeniowej na kwotę 25 mln zł” – napisali w środę w oświadczeniu przedstawiciele Allianz Partners.

Część kwoty zostanie przyznana Marszałkowi Województwa Mazowieckiego na pomoc klientom, którzy przebywają za granicą, ale ich pobyty w hotelu zostały przerwane. Druga część przypadnie klientom, których wyjazd został odwołany. Przysługuje im zwrot kosztów.

Allianz poinformowało, że ich Centrum Operacyjne uruchomiło dodatkowe numery telefonów dla klientów biura podróży Neckermann. Osoby przebywające za granicą mogą skontaktować się z Centrum Operacyjnym pod czynnym całą dobę numerem telefonu: +48 22 522 29 00. Osobom, których wyjazd został odwołany, dedykowano czynny w dni powszednie między 8 a 16, numer telefonu: +48 22 563 11 00 oraz adres e-mail: [email protected].

Upadek Neckermann Polska

Biuro podróży Neckermann Polska, w związku z upadłością brytyjskiej spółki Thomas Cook, która jest jego właścicielem, złożyło w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

Prezes zarządu biura Maciej Nykiel poinformował, że pomimo stabilnej kondycji finansowej, polski Neckermann nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki matki. – Problemy naszego właściciela na rynku brytyjskim oraz niemieckim są przyczyną zlikwidowania działalności operacyjnej na wielu rynkach światowych, w tym na rynku polskim – powiedział na briefingu prasowym.

Pomimo zaistniałej sytuacji nadal pracujemy, tak aby proces upadłości w Polsce był jak najmniej odczuwalny, mając na uwadze możliwości jakimi obecnie dysponujemy – zaznaczył prezes Nykiel.

Klienci biura Neckermann Polska mają być objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. W celu zaspokojenia roszczeń finansowych polscy turyści mogą zgłaszać się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners).

Najstarsze brytyjskie biuro podróży Thomas Cook działało w 16 krajach na świecie i obsługiwało 19 mln turystów rocznie. W chwili ogłoszenia upadłości przez największe, a zarazem najstarsze biuro podróży Thomas Cook w nocy z niedzieli na poniedziałek na wakacjach przebywało ok. 35 tys. jego skandynawskich klientów.

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA