Lawina bankructw Neckermann. Po Polsce kolej na Niemcy i Austrię. Wielkie problemy naszych turystów, którzy wykupili wycieczki w zagranicznych filiach

Jedna z filii biura Neckermann / Fot. PAP
Jedna z filii biura Neckermann / Fot. PAP
REKLAMA

Po ogłoszeniu upadłości przez najstarsze brytyjskie biuro podróży Thomas Cook, ruszyła lawina kolejnych bankructw. Po Neckermann Polska, wniosek o upadłość złożyła niemiecka filia, a to samo w najbliższych godzinach ma uczynić austriacki oddział. Łącznie za granicą przebywa obecnie ok. 145 tys. klientów tych spółek.

Oczywiście najchętniej uniknęlibyśmy tego kroku, jednak znalezienie w drodze negocjacji krótkoterminowego rozwiązania okazało się niemożliwe – tłumaczyła prezes niemieckiej spółki zależnej brytyjskiego koncernu, Thomas Cook GmbH, Stefanie Berk.

REKLAMA

Jak dodała, celem jest postępowanie sanacyjne. Thomas Cook GmbH chce oddzielić się od brytyjskiej spółki-matki, aby samodzielnie kontynuować działalność. Według Berk sąd najprawdopodobniej jeszcze w środę wyznaczy doświadczonego doradcę ds. restrukturyzacji, który będzie towarzyszył spółce w procesie zmian w ramach postępowania upadłościowego.

Podobnie jak linie lotnicze Condor – niemiecka spółka zależna Thomasa Cooka – także Thomas Cook GmbH zwróciła się do rządu Niemiec o kredyt pomostowy. We wtorek wieczorem przewoźnik otrzymał od państwa i kraju związkowego Hesja gwarancje kredytowe na sumę 380 mln euro, dzięki czemu zyska pole manewru i być może szansę na wyodrębnienie się z brytyjskiej spółki-matki. Decyzję tę musi jednak jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

Złożenie w środę wniosku o ogłoszenie upadłości zapowiedział też rzecznik austriackiego oddziału Thomasa Cooka, Thomas Cook Austria AG. – Austriacka spółka jeszcze niczego nie złożyła, ale stanie się to na pewno w ciągu dnia – powiedział agencji APA przedstawiciel firmy.

Afukatudis zaznaczył, że klienci, którzy wykupili wycieczki zorganizowane, są zabezpieczeni przed szkodami finansowymi dzięki unijnej dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży. – Teraz najważniejsze jest, by w najbliższych dniach znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wszystkich naszych klientów, partnerów i mojego zespołu – powiedział.

Obecnie za granicą przebywa ok. 140 tys. klientów niemieckiego biura podróży Neckermann oraz 4,6 tys. austriackiej spółki.

Kłopoty polskich turystów

Działalność zawiesiła również spółka Neckermann Polska. Od środy klientami biura podróży opiekuje się samorząd województwa mazowieckiego. Zagranicą, głównie w basenie Morza Śródziemnego, znajduje się około 3600 Polaków. Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce. Turyści są wyrzucani z hoteli i zatrzymywani w areszcie hotelowym. Wszystko dlatego, że ich pobyty nie zostały opłacone.

Do biura marszałka zgłaszają się również polscy turyści, którzy wykupili wczasy w niemieckim oddziale Neckermanna. Jak poinformowała Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego, samorząd nie będzie w stanie im pomóc.

Niestety my w tej sytuacji nie jesteśmy w stanie im pomóc. Jeżeli chodzi o nasze działania dotyczą one tylko i wyłącznie klientów Neckermann Polska – powiedziała.

Dodała, że turyści, którzy wykupili wakacje w zagranicznych oddziałach Neckermann, powinni zgłosić się do służb konsularnych.

Więcej o upadku biura Neckermann Polska piszemy w osobnym wątku.

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA