Turysto, odzyskaj kasę! Jak się ratować po bankructwie biura podróży Neckermann?

Jedna z filii biura Neckermann / Fot. PAP
Jedna z filii biura Neckermann / Fot. PAP
REKLAMA

Po ogłoszeniu upadłości przez najstarsze, brytyjskie biuro podróży Thomas Cook, ruszyła lawina kolejnych bankructw. Oświadczenie w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego o niewypłacalności złożyło biuro Neckermann Polska.

Jak odzyskać pieniądze od od agencji turystycznej, w której wykupiliśmy wycieczkę, a które właśnie zbankrutowało?

REKLAMA

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zgłosić wniosek do ubezpieczyciela po upadku biura podróży.
Kopia umowy o udziale w wycieczce i określenie wysokości roszczenia, to niektóre elementy wniosku podróżnego do ubezpieczyciela w wypadku upadłości biura podróży – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

25 września biuro podróży Neckermann Polska poinformowało, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska. Biuro złożyło też marszałkowi województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności, co oznacza, że nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z podróżnymi. Marszałek województwa natychmiast wydał dyspozycję uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych biura. Według szacunków, za granicą jest ok. 3,6 tys. turystów z tego biura.

Marszałek województwa mazowieckiego rozpoczął już procedurę mającą na celu uruchomienie zabezpieczenia finansowego spółki w postaci dwóch umów gwarancji ubezpieczeniowych. Jest też w kontakcie z gwarantem – firmą Allianz Partners.

Jak podał UOKiK, wniosek skierowany do ubezpieczyciela powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres do korespondencji poszkodowanego podróżnego, kopię umowy o udziale w imprezie, kopię dowodów wpłat za imprezę oraz udokumentowanie innych kosztów poniesionych podczas imprezy związanych z niewypłacalnością, oświadczenie stwierdzające niewykonanie umowy przez biuro podróży i określenie wysokości roszczenia oraz numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot środków.

Według informacji polskiego oddziału Europejskiego Centrum Konsumenckiego, konsumenci przebywający za granicą powinni skontaktować się z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, która może zorganizować podróż do Polski.

Klienci biura mogą zgłaszać swoje roszczenia się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners).

Dla osób przebywających za granicą została uruchomiona infolinia: +48 22 522 29 00. Klienci, którzy dokonali pełnej wpłaty lub przedpłaty za wyjazd powinni skontaktować się z firmą ubezpieczeniową (WP P&C S.A. Oddział w Polsce Allianz Partners): telefon +48225631100; e-mail: [email protected].

Źródło: PAP

REKLAMA