Najpierw Rosja, potem Kim, a teraz USA. Trwa seria prób rakiet balistycznych mogących przenosić głowice nuklearne [VIDEO]

Testowe odpalenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III przeprowadzone 2 października 2019 w Vandenberg Air Force Base, Calif. fot. U.S. Air Force photo by Michael Peterson
Testowe odpalenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III przeprowadzone 2 października 2019 w Vandenberg Air Force Base, Calif. fot. U.S. Air Force photo by Michael Peterson
REKLAMA

W ostatnich dniach trzy kraje przeprowadziły udane testy pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Rozpoczęła Rosja, potem był próba Korei Północnej, a serię zakończyły Stany Zjednoczone.

Przedstawiciele Air Force Global Strike Command poinformowali, że rakieta Minuteman III została wystrzelona ze znajdującej się w Kalifornii bazy Vandenberg Air Force Base. Start nastąpił 2 października o godzinie 1:13 rano czasu lokalnego. Rakieta była uzbrojona w głowicę ćwiczebną.

REKLAMA

Cel znajdował się około 6,759 km na Atolu Kwajalein w archipelagu Wysp Marshalla, gdzie położony jest rakietowy poligon Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site. Test przeprowadzili żołnierze z 341st Missile Wing stacjonującego w Malmstrom Air Force Base w Montanie.

LGM-30G Minuteman III to trzystopniowa międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM) na paliwo stałe na wyposażeniu United States Air Force. Może przenosić 3 głowice termonuklearne W78 o mocy 350 kT na odległość do 13 000 kilometrów. Maksymalna prędkość osiągana przez rakietę wynosi 23 Ma. Rakieta znana jest z wyjątkowej dokładności: CEP wynosi zaledwie 200 metrów.

Przeprowadzony przez Air Force Global Strike Command test nastąpił wkrótce po tym gdy Korea Północna dokonała pierwszej w historii próby z pociskiem balistycznym odpalanym z okrętu podwodnego.

Do przeprowadzenia próby wykorzystano specjalną platformę zanurzoną pod wodą, która symulowała odpalenie z pokładu okrętu podwodnego.

Dwustopniowa rakieta na paliwo stałe wzniosła się na wysokość 910 km i pokonała dystans 450 km. Obliczono, że gdyby trajektoria została wyznaczona tak, by uzyskać maksymalny zasięg wyniósłby on około 2000 km.

To kolejny krok tego kraju w procesie rozwoju nosicieli głowic jądrowych i przepustka do klubu, w którym znajduje się niewiele krajów na świecie.

Warto podkreślić, że to pierwsza tego typu próba z pociskiem balistycznym, który mógłby zagrozić USA od listopada 2017 roku i od chwili rozpoczęcia negocjacji, które doprowadziły do spotkań Kim Dzong Un – Donald Trump.

Serię testów rozpoczęła kilka dni temu Rosja, która dokonała testowego odpalenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Topol-M.

Pocisk został odpalony z podziemnego silosu znajdującego się na rosyjskim kosmodromie w Plesiecku położonym 180 km na południe od Archangielska i trafił w cel znajdujący się na półwyspie Kamczatka.

Topol-M jest trzystopniowym pociskiem balistycznym na paliwo stałe. Rakieta ma zasięg ponad 10.000 km i jest uznawana za najbardziej precyzyjną ze wszystkich rosyjskich rakiet klasy ICBM. Może być odpalana zarówno z podziemnych silosów jak i z wyrzutni mobilnych.

#Видео На космодроме Плесецк сегодня состоялся учебно-боевой пуск твердотопливной межконтинентальной баллистической ракеты «Тополь-М» стационарного (шахтного) базирования, цель которого – подтвердить летно-технические характеристики комплексаПоставленные цели пуска достигнуты: техническая готовность МБР «Тополь-М», находящихся на боевом дежурстве в РВСН, подтверждена. Эквивалент боевого блока прибыл в заданную точку на полуострове Камчатка.#Минобороны #РВСН #ТопольМ #ПускиРакет #МБР #Плесецк #Испытания #БоеваяПодготовка

Opublikowany przez Минобороны России Poniedziałek, 30 września 2019

REKLAMA