PILNE! Konfederacja wygrywa z TVP w drugiej instancji! „Wiadomości” muszą przeprosić i wyemitować rzetelny materiał

Konfederacja. Foto: tter/Krzysztof Bosak
Konfederacja. Foto: tter/Krzysztof Bosak

Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok. Konfederacja Wolność i Niepodległość wygrała w trybie wyborczym z „Wiadomościami” TVP. Telewizja Publiczna w swoim flagowym programie nadawanym o 19:30 musi wyemitować sprostowanie i przeprosiny.

Wygraliśmy proces z TVP w drugiej instancji! TVP ma przeprosić za pomijanie i pokazać sondaż z uwzględnieniem Konfederacji, która wchodzi do Sejmu! Wyrok jest prawomocny. Przeprosiny zobaczymy Wiadomościach dziś lub jutro – poinformował Konrad Berkowicz.

Konfederację przed sądem reprezentował prawnik Michał Wawer, lider ugrupowania w okręgu podwarszawskim.

W czwartek 26 września w programie „Wiadomości” TVP zmistyfikowały sondaż wyborczy. Skłamano w nim, że do Sejmu wchodzą jedynie PiS, KO, SLD i PSL. Tymczasem Konfederacja według niego również znalazłaby się w Sejmie. Wycięto też Konfederację z popularności wśród młodych, gdzie miała ponad trzykrotnie lepszy wynik, niż pokazany PSL.

W poniedziałek 30 września Konfederacja wygrała z TVP w pierwszej instancji. Telewizja Publiczna jednak odwołała się od wyroku. Sąd drugiej instancji uznał jednak, że „Wiadomości” dopuściły się ewidentnego kłamstwa. Flagowy program TVP musi opublikować przeprosiny i sprostowanie oraz rzetelny materiał na temat sondażu, który wskazywał, że Konfederacja ma szansę wejść do Sejmu.

Sąd ostatecznie nakazał przeprosić naszą Konfederację w głównym wydaniu Wiadomości TVP (w pierwszym materiale), na portalu TVP Info (na stronie głównej) oraz na Twitterze za celowe pomijanie Konfederacji w sondażach. Zgodnie z orzeczeniem sądu ma to nastąpić dziś lub najpóźniej jutro! – poinformował Jacek Wilk z Konfederacji.