Medal, dyplom i wielka kasa. Ile dostanie Olga Tokarczuk za literacką Nagrodę Nobla?

Olga Tokarczuk / Fot. Wikipedia
Olga Tokarczuk / Fot. Wikipedia

Zdobycie literackiej Nagrody Nobla to nie tylko prestiż, ale i potężna gratyfikacja finansowa. Olga Tokarczuk, której Szwedzka Akademia przyznała właśnie wyróżnienie za 2018 rok, wzbogaci się o 9 mln szwedzkich koron.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk nagrodzona została „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Oprócz splendoru, złotego medalu i dyplomu honorowego, Tokarczuk dostanie potężny zastrzyk finansowy. 9 mln szwedzkich koron to w przeliczeniu około 3,57 mln złotych.

Podobną kwotę otrzymała w 1996 roku Wisława Szymborska. I tyle samo przekazała w swoim testamencie fundacji imienia Alfreda Nobla. To właśnie z budżetu tej fundacji finansowane są nagrody dla laureatów.

Tokarczuk jest piątym Polakiem, który otrzymał przyznawaną od 1901 roku literacką Nagrodę Nobla. Wcześniej zaszczyt ten spotkał Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza.

Wokół wyróżnienia Polki narosło sporo kontrowersji. Fetowana obecnie Tokarczuk znana jest nie tylko z takich powieści, jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni”, ale i z nienawiści do własnego kraju i skrajnego filosemityzmu.