Kto i gdzie poparł Konfederację? Analiza wyników wyborów do Sejmu

Konfederacja. Foto: fb/Konfederacja
Konfederacja. Foto: fb/Konfederacja
REKLAMA

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 13 października Konfederacja odnotowała ogromny sukces zdobywając 6,81 procent głosów i wprowadzając do parlamentu 11 posłów. Kim są ludzie, którzy zagłosowali na prawicowe ugrupowanie i gdzie żyją?

Na wstępie trzeba odnotować, że 1 256 953 głosy to absolutny rekord jeżeli chodzi o głosy o oddane na prawicę i żadne inne ugrupowanie o podobnym profilu nie osiągnęło go w historii demokratycznych wyborów w Polsce.

REKLAMA

Wynik jest tym bardziej godny podkreślenia, że został osiągnięty w warunkach rekordowej frekwencji. Dzięki mobilizacji wyborców przez wszystkich uczestników kampanii wyborczej do urn udało się aż 18 470 710 Polaków.

Gdyby frekwencja była niższa można zakładać, że wynik Konfederacji mierzony procentem oddanych głosów i liczbą wprowadzonych do Sejmu posłów byłby jeszcze lepszy.

Kim są więc ludzie, którzy oddali głos na listę nr 4?

Gdyby odpowiedź miała być udzielona jednym zdaniem typowym wyborcą Konfederacji jest mężczyzna w wieku 18-29 lat posiadający wykształcenie wyższe, mieszkający w mieście na południowym wschodzie Polski, optujący za wolnym rynkiem i preferujący wartości konserwatywne.

Warto jednak przyjrzeć się jak rozłożyło się poparcie w zależności od stosowanego kryterium.

Płeć

Konfederację poparło dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Gdyby głosowali tylko mężczyźni prawica zanotowałaby wynik na poziomie 9 procent. Analogicznie gdyby głosowały same kobiety, wynik wyniósłby tylko 4,1 procent.

Wiek

Wyborcy Konfederacji to głównie osoby młode. Najwyższe poparcie ugrupowanie uzyskało w grupie wyborców w przedziale wiekowym 18-29 zdobywając 20,2 procent oddanych głosów. Im starszy wyborca tym poparcie było niższe: w grupie 30-39 wyniosło 8,2 procenta, w grupie 40-49 4,3 procenta, w grupie 50-59 2,8 procenta, a w grupie wyborców powyżej 60 roku życia zaledwie 1,1 procenta.

Miejsce zamieszkania

Konfederacja uzyskała największe poparcie w powiatach leżących w południowo-wschodniej Polsce. Silne poparcie notuje też w Małopolsce i na Śląsku, a także w północno-zachodniej części Polski i na Pomorzu.

Poparcie dla Konfederacji  w powiatach w wyborach do Sejmu RP 2019 fot. wyborynamapie.pl
Poparcie dla Konfederacji w powiatach w wyborach do Sejmu RP 2019 fot. wyborynamapie.pl

Warto też odnotować, że Konfederacja odnotowała dwucyfrowy wynik (11,39%) wśród wyborców głosujących poza granicami kraju.

Wykształcenie

Wyborcy Konfederacji to w większości ludzie dobrze wykształceni. Wyższym wykształceniem lub licencjatem może pochwalić się 43,3 procent z nich. 41,5 procent ma wykształcenie średnie bądź pomaturalne.

Miasto/wieś

Wyborcy Konfederacji to elektorat miejski. Największe poparcie prawica uzyskała w miastach o liczbie mieszkańców od 201-500 tys. gdzie zagłosowało na nią 8 procent wyborców.

Zdecydowanie wyższe od uzyskanego w wyborach poparcie Konfederacja uzyskała pośród właścicieli firm (8,8%) i kadry zarządzającej (8,1%).

Analiza pokazuje, że Konfederacja może liczyć na wzrost poparcia w najbliższym okresie czasu. Najciekawsze perspektywy dotyczą grupy najstarszych wyborców, do których dotarcie nie było dotychczas możliwe ze względu na blokadę dostępu do mediów. Szczególną rolę odgrywa tu zwłaszcza telewizja publiczna.

Ta grupa jest o tyle istotna, że Konfederacja odnotowała tam najmniejsze poparcie, a z drugiej strony ze względu na starzenie się społeczeństwa grupa ta stanowi coraz większy odsetek ogólnej liczby głosujących. Grupa ta cechuje się też większym odsetkiem osób uczestniczących w wyborach. Jednocześnie grupa ta ma w większości konserwatywne poglądy zbieżne z tymi, które prezentuje Konfederacja.

Źródło: pkw.gov.pl

REKLAMA