Wiceprezydent Mike Pence spotka się z prezydentem Erdoganem. „Rozmowy ostatniej szansy”

Mike Pence. Foto: PAP
Mike Pence, wiceprezydent USA. Foto: PAP

Donald Trump poinformował, że wiceprezydent USA Mike Pence uda się w środę do Turcji. Będzie mu towarzyszyć liczna grupa amerykańskich oficjeli.

Wiceprezydent Mike Pence w czwartek spotka się w Ankarze z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem – poinformował we wtorek po południu czasu lokalnego Biały Dom.

Podczas rozmów w Ankarze Mike Pence będzie zabiegał o natychmiastowe zawieszenie broni między armią turecką, a Kurdami w północno-wschodniej Syrii.

Wcześniej we wtorek przedstawiciel administracji waszyngtońskiej poinformował, że w podróży do Turcji Pence’owi towarzyszyć będą sekretarz stanu USA Mike Pompeo, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien i specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Syrii James Jeffrey.

USA zwiększają presję na władze w Ankarze, by zakończyły operację wojskową w północno-wschodniej Syrii.

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów, w związku z ofensywą w północno-wschodniej Syrii.

Sankcjami objęci zostali ministrowie energii Fatih Donmez, obrony Hulusi Akar i spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostały zamrożone, a ich międzynarodowe transakcje w dolarach są zablokowane. Restrykcje dotknęły także całe ministerstwa obrony i energii.

Kongres USA również zagroził szybkim przyjęciem znacznie bardziej surowych sankcji gospodarczych wobec Turcji. W grę wchodzi wstrzymaniu negocjacji na temat umowy handlowej z Turcją wartej 100 mld dolarów oraz podwyższenie do 50 proc. ceł na turecką stal, zakaz sprzedaży amerykańskiej broni i amunicji oraz objęcie sankcjami bezpośrednio prezydenta Erdogana.

Turcja od 9 października prowadzi operację wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za syryjski odłam terrorystów z Partii Pracujących Kurdystanu; stoją one jednak na czele Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnowschodnich terenów tego kraju.

Źródło: PAP