Nadchodzi III wojna światowa? Radio Watykańskie donosi, że abp Auza jest pewien: „Zwiększyło się ryzyko konfliktu nuklearnego”

Wybuch broni wodorowej i abp Bernadito Auza/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr/Jeffrey Bruno/CC BY 2.0/Wikimedia Commons
Wybuch broni wodorowej i abp Bernadito Auza/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr/Jeffrey Bruno/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Mrożące krew w żyłach słowa padły z ust abpa Bernardita Auza na posiedzeniu ONZ w Nowym Jorku. Powiedział, że „rosnące napięcia w Azji Południowej zwiększyły ryzyko konfliktu nuklearnego”. O sprawie donosi Radio Watykańskie.

Państwa posiadające broń jądrową przez lata nie były w stanie uzgodnić dalszych kroków na drodze rozbrojenia. Są one odpowiedzialne za przezwyciężenie tego impasu – powiedział abp Auza.

Nuncjusz apostolski uważa, że „warto zacząć od podpisania porozumienia o zaprzestaniu produkcji materiałów rozszczepialnych”.

Rosnące napięcia w Azji Południowej zwiększyły ryzyko konfliktu nuklearnego. Dlatego państwa posiadające taką broń powinny niezwłocznie zająć się poszukiwaniem sposobów rozbrojenia – zaznaczył hierarcha.

Radio Watykańskie podkreśla, że „Stolica Apostolska stanowczo potępia zarówno groźbę użycia broni jądrowej jak i jej posiadania”.

Istnieją one w służbie mentalności strachu, która dotyczy nie tylko stron konfliktu, ale całego rodzaju ludzkiego – przekonywał abp Auza.

Taki rozwój sytuacji grozi rozszerzeniem, a nie zmniejszeniem roli broni jądrowej w globalnym bezpieczeństwie – ocenił. Przypomniał także, że Watykan chce, by rządy ratyfikowały traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych. – Byłby to bastion przeciwko dalszemu rozwojowi potencjału atomowego – zaznaczył.

Źródło: vaticannews.va