Już 220 rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela! W wielu miastach rozległy się syreny alarmowe [WIDEO]

Atak rakietowy na Izrael. Foto: tter
Atak rakietowy na Izrael. Foto: tter
REKLAMA

Ze Strefy Gazy wystrzelono w środę rano kolejne rakiety w kierunku Izraela – poinformowało izraelskie wojsko. W wielu miastach rozległy się syreny alarmowe, a ludzie udali się do schronów. Dodano, że w nalocie izraelskim zginął palestyński bojownik.

Izraelskie wojsko przekazało na Twitterze, że jego siły przeprowadziły atak na grupę przygotowującą wystrzelenie rakiet w stronę Izraela. W ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Wspierane przez Iran radykalne ugrupowanie Palestyński Islamski Dżihad zidentyfikowało zabitego jako swojego bojownika.

REKLAMA

Dzień wcześniej izraelskie siły przeprowadziły precyzyjny atak lotniczy na dom jednego z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu w mieście Gaza. W ataku zginął islamista Baha Abu Al-Atta wraz z żoną.

Ponadto w ataku sił izraelskich w stolicy Syrii, Damaszku, na dom innego przedstawiciela Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych – podała agencja Reutera. Strona izraelska ogłosiła, że obydwie ofiary były bojownikami Dżihadu.

W odpowiedzi Islamski Dżihad wystrzelił w kierunku Izraela w ciągu 26 godzin ok. 220 rakiet. Część z nich przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak co najmniej 17 Izraelczyków zostało rannych.

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało, że w izraelskich atakach wymierzonych w palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad we wtorek zginęło 10 Palestyńczyków.

Agencja Associated Press zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i w Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

Źródło dyplomatyczne powiedziało agencji Reutera, że do Kairu zmierza przedstawiciel ONZ ds. Bliskiego Wschodu, by rozpocząć mediacje na rzecz deeskalacji agresji.

W Izraelu w wielu miastach co jakiś czas rozlegają się syreny alarmowe. Izraelskie dowództwo nakazało zamknięcie szkół i uczelni w południowej i środkowej części kraju. Poinstruowało cywilów, aby pozostali w domu i nie szli do pracy, chyba że jest to niezbędne i dopóki nie zostaną otwarte publiczne schrony.

W sobotę 16 listopada w Jerozolimie powinien odbyć się mecz Izrael – Polska w ramach eliminacji do piłkarskich mistrzostw Europy. Na spotkanie wybiera się sporo polskich kibiców. Polski MSZ odradza podróże do Strefy Gazy, a w aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA