W Arabii Saudyjskiej restauracje i kawiarnie nie muszą już mieć osobnych wejść dla kobiet

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy mogły kibicować na stadionie.
Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy mogły kibicować na stadionie.

Pod przewodem księcia Mohammeda bin Salmana Królestwo rozpoczęło „szeroko zakrojony program reform obejmujący złagodzenie zakazów dotyczących kobiet” – donoszą media.

Zniesienie obowiązku osobnych wejść, w porównaniu z feministyczną rewolucją na świecie, brzmi jak żart, ale „postęp” jest. Do tej kawiarnie i restauracje miały dwa wejścia, jedno dla samotnych mężczyzn i jedno dla kobiet i rodzin. Swoją drogą, równie dobrze można by to tłumaczyć, że nie chodziło o jakieś „wyłączenie” kobiet, ale właśnie mężczyzn.

O „postępie” ogłosiło na Twitterze Ministerstwo ds. Terytorialnych Wsi i Miast. Nie jest jednak zu jasne, czy zniesienie obowiązku segregacji dotyczy również wnętrza instytucji, w których często są osobne sale dla samotnych mężczyzn i osobne dla rodzin oraz kobiet.

W czasie rządów księcia Mohammeda bin Salmana, Arabia Saudyjska wprowadziła kilka złagodzeń przepisów dla kobiet. W tym możliwość uzyskania prawa jazdy, czy posiadania paszportu bez potrzeby zgody męskiego opiekuna.

Jeszcze trzy lata temu policja religijna surowo kontrolowała segregację mężczyzn i kobiet, wypędzając je z centrów handlowych, pilnując czasu modłów i upominając wszelkie publiczne pozarodzinne „mieszanie się płci”.

Źródło: France Info/ AFP