Prawybory prezydenckie Konfederacji zbliżają się do półmetka. Ostatni moment, by zarejestrować się na zjazdy w Warszawie, Kielcach, Lublinie i Rzeszowie

Krzysztof Bosak, Artur Dziambor i Konrad Berkowicz podczas prawyborów prezydenckich Konfederacji / Fot. Facebook/Konfederacja
Prawybory prezydenckie Konfederacji. Od lewej: Krzysztof Bosak, Artur Dziambor i Konrad Berkowicz / Fot. Facebook/Konfederacja

W nadchodzący weekend (14-15 grudnia) odbędą się cztery kolejne wojewódzkie zjazdy prawyborcze Konfederacji Wolność i Niepodległość. To już ostatni moment, by zarejestrować się na którąś z konwencji i mieć realny wpływ na wybór kandydata na prezydenta. Zapowiada się arcyciekawa rywalizacja!

Środowiska wolnościowców, narodowców i konserwatystów przeprowadzają prawybory na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Głosować może każdy chętny mieszkający na stałe w Polsce.

By tego dokonać, należy się zarejestrować na specjalnie utworzonej w tym celu stronie internetowej oraz wpłacić darowiznę na rzecz partii w kwocie co najmniej 30 zł – nie później niż 3 dni przed zjazdem.

W najbliższą sobotę 14 grudnia odbędą się prawyborcze zjazdy w Warszawie oraz Kielcach. Termin rejestracji na wydarzenia mija o północy z 11 na 12 grudnia. Szczególnie ciekawie zapowiada się głosowanie w Warszawie, gdzie do zgarnięcia są aż 44 głosy elektorskie, czyli jedynie o 9 mniej niż podczas wszystkich czterech dotychczasowych zjazdów.

Dzień później, w niedzielę 15 grudnia odbędą się prawybory w Lublinie oraz Rzeszowie. Termin rejestracji mija o północy z 12 na 13 grudnia. Tu do rozdania jest odpowiednio 16 oraz 19 mandatów.

Stan gry

Po pierwszych czterech wojewódzkich zjazdach liderem jest Krzysztof Bosak, który zdobył 21 głosów elektorskich. Drugie miejsce ex aequo zajmują Artur Dziambor i Grzegorz Braun – obaj mają po 10 głosów elektorskich.

Z pozoru duża przewaga Bosaka nad resztą stawki nie musi oznaczać, że to przedstawiciel Ruchu Narodowego wygra prawybory. Podczas głównego Zjazdu Elektorów (18.01.2020) zwycięzca musi bowiem otrzymać ponad 50% głosów.

W przypadku, gdy w pierwszym głosowaniu nikt nie otrzyma wymaganej większości, w kolejnym głosowaniu odpadnie kandydat z najmniejszą liczbą głosów, a jego elektorzy mogą poprzeć innego kandydata.

Biorąc pod uwagę aktualne wyniki prawyborów (po 4 z 16 zjazdów) Bosak ma 21 elektorów, kandydaci partii KORWiN (Dziambor, Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk) w sumie 22 elektorów, a Braun dziesięciu. Dodatkowo każdy z kandydatów może na koniec dobrać po jednym elektorze z zagranicy.

Gdyby obecne wyniki przyjąć za ostateczne, to właśnie elektorzy wskazani przez Brauna byliby języczkiem u wagi i ich głosy zdecydowałyby, kto wystartuje w wyborach prezydenckich z ramienia Konfederacji.

Za nami jednak dopiero 25% planowanych zjazdów, dlatego wszystko może się jeszcze zmienić!

Aktualne wyniki prawyborów w Konfederacji / Fot. konfederacja.net
Aktualne wyniki prawyborów w Konfederacji / Fot. konfederacja.net

Najbliższe zjazdy prawyborcze:

Warszawa – 14.12.2019 godzina 11:00, ul. Szarych Szeregów 11, In1place
Kielce – 14.12.2019 godzina 18:00, ul. Sienkiewicza 78, Grand Hotel
Rzeszów – 15.12.2019 godzina 11:00, ul Słowackiego 16, Hotel Metropolitan
Lublin – 15.12.2019 godzina 18:00, ul. Bolesława Prusa 8, PZM Lublin Sala Bankietowa