Prezydent Duda podpisze ustawę dyscyplinującą sędziów. „Każdy rozsądnie patrzący obywatel powie stop takiemu działaniu”

Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP/Piotr Nowak.
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP/Piotr Nowak.
REKLAMA

Procedowana przez parlament nowelizacja ustaw sądowych jest potrzebna, a nawet niezbędna – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że wśród sędziów w Polsce jest grupa, która nie ponosi żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim dyscyplinarnej.

Nowelizacja ustaw sądowych w piątek została uchwalona przez Sejm. Prezydent Duda w programie „Woronicza 17” TVP Info był pytany, czy jest potrzebna nowa ustawa o sądownictwie.

Jest potrzebna, a nawet powiedziałbym, że jest niezbędna, zwłaszcza wobec tych orzeczeń i wypowiedzi, które ostatnio pojawiały się w przestrzeni publicznej także i medialnej, ze strony sądów i ze strony sędziów, gdzie kompletnie wypaczano tak naprawdę istotę tego, co orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nadinterpretowując (…) treść tego wyroku, pomijając bardzo istotne jego treści. A jednocześnie próbując de facto wprowadzić anarchię w kraju coś z czym absolutnie zgodzić się nie można i każdy rozsądnie patrzący na to obywatel powie stop takiemu działaniu – powiedział Duda.

REKLAMA

Wśród sędziów w Polsce jest grupa – niestety dosyć istotna – ludzi, którzy uważają, że ma być tak jak było, czyli że sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział prezydent.

Nowelizacja ustaw sądowych

Słowa te możemy traktować jako zapowiedź podpisania nowelizacji ustaw sądowych przegłosowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Przeciwko byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od głosu wstrzymała się Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Pytanie, czy zmiany uchwalone przez PiS rzeczywiście spowodują głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości, czy będą jedynie zmianą pozorną, de facto wymianą kadrową. Na drugi wariant uwagę zwracali przedstawiciele Konfederacji, czym argumentowali wstrzymanie się od głosu.

Dlaczego Konfederacja się wstrzymała? Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Bosak wyjaśniają [VIDEO]

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA