Władze Maroka brały udział w święcie Chanuka. Po raz pierwszy w historii

Chanuka w Casablance. Fot. Twitter Bladi.net
Chanuka w Casablance. Fot. Twitter Bladi.net
REKLAMA

Po raz pierwszy oficjalni przedstawiciele władz Maroka uczestniczyli w obchodach święta Chanuka, celem „wsparcia społeczności żydowskiej”. Uroczyste zapalenie świec odbyło się w jednym z hoteli Casablanki.

Wzięli w nich udział jako przedstawiciele władz „wali” Said Ahmidouch i gubernator prefektury Casablanka-Anfa Rachid Afirat. Do hotelu Casablanki przybyło w sumie około 800 członków tutejszej diaspory żydowskiej.

Przybycia przedstawicieli władz marokańskich pogratulował rabin Levi Banon z Centrum Chabad-Lubawicz Maroko. Stwierdził, że Chanuka to „przesłanie pokoju i tolerancji”. Wyraził też szacunek dla działań i dynamizmu króla króla Mahometa VI, który „modelowy obszar wspólnego życia”.

REKLAMA

Według statystyk w Maroku żyje od 2 do 4 tys. Żydów (głównie potomkowie Sefardyjczyków). Poza Casablanką, która jest ich największym skupiskiem, synagogi Chabad-Lubawicz znajdują się jeszcze w Meknes i w Agadirze. W całym Maroku jest około 30 miejsc judaistycznego kultu.

Żydzi żyli w Maroku przez stulecia i razem z Berberami byli tu jeszcze przed przybyciem islamu. Duża część dobrowolnie przeniosła się do Izraela po 1948 r., inni wyjeżdżali później, często do Francji. Pomimo napięć arabsko-żydowskich, diaspora ta przetrwała jako wyjątek w krajach arabskich.

Źródło: Bladi.net

REKLAMA