Donald Trump wydał zgodę na zabicie generała Sulejmaniego wiele miesięcy temu

Donald Trump. Foto: PAP
Donald Trump. Foto: PAP

Donald Trump wydał zgodę na zabicie generała Sulejmaniego 7 miesięcy temu ustalając warunki, kiedy przeprowadzona może być operacja.

Donald Trump zaakceptował przeprowadzenie operacji zabicia generała Sulejmaniego w czerwcu ubiegłego roku dowiedziała się stacja NBC News.

Informację potwierdziło 5 byłych i obecnych urzędników administracji prezydenta Trumpa.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia akcji jaki postawił Donald Trump była śmierć amerykańskiego obywatela z rąk Iranu bądź powiązanych z nim irackich milicji. Amerykański prezydent zastrzegł także prawo do ostatecznej akceptacji operacji.

To tłumaczy dlaczego zabójstwo Sulejmaniego znalazło się jako jedna z opcji, które amerykańskie wojsko przedstawiło Trumpowi dwa tygodnie temu w reakcji na atak proirańskiej milicji w Iraku. W ostrzale rakietowym zginął cywilny pracownik amerykańskiej armii, a 4. amerykańskich żołnierzy zostało rannych.

Zabicie Sulejmaniego doradzali Trumpowi ówczesny doradca ds bezpieczeństwa narodowego John Bolton, a także sekretarz stanu Mike Pompeo. Propozycja pojawiła się jako jedna z możliwych reakcji na zestrzelenie amerykańskiego drona MQ-4C Triton przez Iran.

Trump odrzucił wówczas ten pomysł i wyznaczył tzw. czerwoną linię w postaci śmierci amerykańskiego obywatela.

Zarówno przedstawiciele Białego domu jak i John Bolton odmówili NBC News komentarza w tej sprawie.

Moment decyzji może jednak podważyć uzasadnienie administracji Trumpa do wydanego rozkazu zabicia Sulejmaniego w Bagdadzie. Donald Trump mówił, że irański generał, dowódca elitarnej jednostki Korpusu Gwardii Rewolucyjnej Islamskiej,Al-Kuds, planował przeprowadzenie ataków na Amerykanów i musiał zostać powstrzymany.

Źródło: NBC News

1 KOMENTARZ

  1. Właściwie to wolałbym,żeby ktoś UCZCIWIE.nam wyjaśnił kto tak naprawdę walczy z Dżihadem. Nie tak dawno widziałem przedruk z „podobno” uczciwej gazety made in Switzerland,skąd wynikało,że tenże
    tak obecnie obsobaczany Hezbollah,wraz Irańczykami był głównym rozgrywającym i tłukł bez litości właśnie dżihadystów.Tymczasem całkiem na serio,głównym dostarczycielem uzbrojenia dla nich są przydupniki CIA i Mossadu.Wobec tego,obecna sytuacja min Czaputowicza jest nie do pozazdroszczenia ,nie mówiąc już o „naszych” jakże prawdomównych mendiach.A tu wpadka za wpadką.Jeszcze kilka miesięcy i nikt nam nie uwierzy,że Szczecin to polskie miasto.Cóż, po raz n-ty kupujemy szczeble z drabiny która śniła się Jakubowi.Nieprawdą jest,jakoby wiara w objawienia polskich mendiuf czyniły cuda.

Comments are closed.