Burmistrz miasteczka Tortorici stał na czele mafijnego klanu wyłudzającego unijne dotacje..Zdjęcie: contrapiano.org
Burmistrz miasteczka Tortorici stał na czele mafijnego klanu wyłudzającego unijne dotacje..Zdjęcie: contrapiano.org
REKLAMA

Przez lata działająca na Sycylii mafia wyłudziła od Unii miliony euro dotacji dla gospodarstw rolnych. W prawie zatrzymano blisko 100 osób w tym urzędników i burmistrza.

Policja włoska w ogromnej operacji zatrzymała 94 osoby podejrzewane o udział w wielkich wyłudzenia dotacji unijnych. Kilka mafijnych rodzin – Batanesi, Bontempo i Scavo, które wcześniej ze sobą brutalnie rywalizowały, połączyło swe siły i utworzyły strukturę zajmującą się systemowo wyłudzeniami. Przestępcom udało się oszukać unijne agencje na co najmniej 10 milionów euro.

Mafiosi przejmowali gospodarstwa rolne posługując się szantażem, zastraszając właścicieli, niszcząc je i doprowadzając niemal do bankructwa.,Potem kupowali je za niską cenę, a następnie wykorzystywali do wyłudzania unijnych dotacji.

REKLAMA

Czasami wystarczył tylko telefon do właściciela, by ten przerażony groźbami pozbywał się za niską cenę gospodarstwa – mówi miejscowy sędzia Sergio Mastroeni w rozmowie za La Repubblica.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Przestępcy wyłudzali pieniądze EAGF – Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej i EAFRD – Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Mafiosi korzystali z prawników i urzędników, którzy opracowali schemat i pomagali poruszać się w gąszczu unijnych przepisów. Wśród aresztowanych jest m.in Emanuele Galati burmistrz Tortorici, który okazał się głową jednego z mafijnych klanów.

Wyłudzanie unijnych pieniędzy na gospodarstwa rolne, to nie tylko włoska specjalność. Do podobnych przestępstw na ogromną skalę doszło na francuskiej Korsyce. Tam przestępczy biznes prowadził Dyrektor Izby Rolnictwa departamentu Południowej Korsyki.

REKLAMA