Impeachment Donalda Trumpa. Senat zablokował wysiłki Demokratów

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Trwa proces ws. impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Senat zablokował wysiłki Demokratów mające na celu przekazanie dokumentów administracji waszyngtońskiej.

W grudniu 2019 roku kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Teraz Demokraci chcieli wiedzieć wszystko o kontaktach Trumpa z władzami Ukrainy. W związku z tym złożyli wniosek o wezwanie pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) do przekazania na potrzeby procesu nagrań i dokumentów z Białego Domu, Departamentu Obrony, Departamentu Stanu oraz Biura Zarządzania i Budżetu.

Trump oskarżonym

Demokraci twierdzą, że Trump wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy, aby wywrzeć nacisk na władze tego kraju. Miał skłonić je, by zbadały działalność na Ukrainie Huntera Bidena, syna Joe Bidena – Demokraty i prawdopodobnego rywala Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Trump odrzuca te oskarżenia. Jego adwokat w procesie ws. impeachmentu Pat Cipollone powiedział w Senacie, że zarzuty przeciwko prezydentowi są bezpodstawne i że Demokraci nie zbliżyli się do spełnienia standardu konstytucji Stanów Zjednoczonych dotyczącego impeachmentu. – Jedynym wnioskiem będzie to, że prezydent nie zrobił absolutnie nic złego – podkreślił Cipollone.

Demokraci chcą by zaznania złożyło wielu obecnych i byłych urzędników administracji Trumpa, w tym były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Lider większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell nie wykluczył takiej możliwości, ale w dalszej części procesu.

Zgodnie z amerykańskim prawem, po przesłaniu artykułów oskarżenia do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta. Decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy też uniewinnić.

Źródło: PAP || NCzas.com