Lecą głowy za Banasia? Szef ABW straci stanowisko

Piotr Pogonowski / Fot. PAP
Piotr Pogonowski / Fot. PAP

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski ma stracić stanowisko. Jak donosi „Wirtualna Polska”, wniosek o odwołanie wpłynie do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Na posiedzeniu komisji opiniowany będzie wniosek o odwołanie szefa ABW, prof. Pogonowskiego. Jego miejsce najprawdopodobniej zajmie ppłk Krzysztof Wacławek.

Jak twierdzi anonimowo jedna z osób blisko związana z PiS-em, Pogonowski odchodzi z własnej inicjatywy. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ma być zadowolony z pracy szefa ABW, ale mimo to dymisję przyjmie.

W kuluarach ruszyła jednak fala spekulacji. Nieoficjalnie mówi się, że Pogonowski miałby być „kozłem ofiarnym”, ukaranym za niedostateczne prześwietlenie szefa NIK, Mariana Banasia. Po wybuchu afery z „pancernym Marianem” PiS przez kilkanaście dni bronił swojego wyboru. Później zmienił strategię i chciał Banasia odwołać.

Na dymisję zgody nie wyraził jednak sam Banaś, choć początkowo takową rozważał.

Kryzys wizerunkowy rządu PiS spowodował, że nie zdecydowano się odwołać szefa ABW, aby nie powodować dodatkowych spekulacji. Dymisję przesunięto zatem na styczeń.

Źródło: wp.pl || NCzas.com