Państwo Izrael nie powstałby gdyby nie zwycięstwo ZSRR twierdzi minister Katz

Israel Katz szef izraelskiego MSZ fot. PAP/EPA SEBASTIAN SCHEINER
Israel Katz szef izraelskiego MSZ fot. PAP/EPA SEBASTIAN SCHEINER

Państwo Izrael nie powstałby gdyby nie zwycięstwo ZSRR nad nazizmem twierdzi minister spraw zagranicznych Israel Katz.

Zacieśnia się sojusz Rosji i Izraela przed czwartkowymi uroczystościami w Yad Vashem, gdzie wystąpi między innymi prezydent Władimir Putin.

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz udzielił wywiadu rosyjskiemu dziennikowi „Izwiestija”. Podkreślił w nim, że gdyby Związek Radziecki nie odniósł tryumfu nad nazizmem historia świata potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Prawdopodobnie nie powstałoby państwo Izrael – powiedział Katz.

Dodał także, że jego kraj pamięta „wkład żołnierzy radzieckich w walkę z nazistowskimi prześladowcami”.

Według izraelskiego ministra Armia Czerwona wyzwoliła Żydów z większości obozów śmierci, w tym z okrytego złą sławą obozu koncentracyjnego Auschwitz, którego 75. rocznica wyzwolenia jest obchodzona w Jerozolimie. Katz powiedział rosyjskiemu dziennikowi, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń upamiętniających poległych podczas II wojny światowej i Holokaustu.

Z kolei w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant” Katz powiedział, że Izrael uważa Rosję za bardzo ważnego partnera strategicznego. Szef izraelskiego MSZ powiedział, że jego kraj chce dalej wzmacniać relacje z Moskwą na poziomie dwustronnym i regionalnym.

W kontekście tego drugiego wymienił pomoc Rosji w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Jako inne obszary współpracy wskazał także kwestię wycofania z Syrii irańskich żołnierzy i proirańskich milicji. Mówił także o powstrzymaniu dostarczania broni dla libańskiego Hezbollahu.

Israel Katz zasłynął antypolskimi wypowiedziami.

Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela red), któremu Polacy zamordowali ojca „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. – powiedział w 2019 roku.

Za te słowa izraelski minister nigdy nie przeprosił.

Źródło: „Izwiestija”, „Kommiersant”

 

 

 

 

6 KOMENTARZE

  1. Trzeba też pamiętać, że było wielu żydów którzy kolaborowali z Niemcami. Było wielu takich co kolaborowali z sovietami. Było też wielu takich co sami mordowali innych żydów. A ja się pytam kiedy rzeczpospolita nr 3,5 pounieważnia wydane paszporty i przestanie wypłacać Izraelowi zasiłki.

  2. W zasadzie to gdyby wygrała Rzesza a nie Sojuz to Izrael raczej by nie powstał bo nie byłoby komu powstawać. Tak że ma rację.

Comments are closed.