Donald Trump złożył proklamację na ręce prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak

Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz – napisał prezydent USA Donald Trump. Te słowa padły w proklamacji złożonej w poniedziałek na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Donald Trump zachęca do świętowania wyzwolenia Auschwitz. Wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami i modlitwami. Poprosił o pamięć o ofiarach Holokaustu i prześladowanych przez nazistów, jak i „tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa”.

„W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście. Dlatego składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim” – napisał prezydent USA.

Podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem i powtarzania słów „Nigdy więcej”.

Trump napisał, że „naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych”. „Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych.”

„Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu” – powiedział prezydent USA.

Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia.

„Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę” – napisał prezydent USA.

Ze względu na to dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu. By zbudować współczesne państwo Izrael, które jest „wiecznym pomnikiem” jego siły.

„Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: Nigdy więcej”.

„Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Dlatego podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności” – napisał Trump.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. „wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście „. A gdzie jest pozostałe 50 milionów ofiar wojny , w tym ponad 3 miliony Polaków ?

  2. Trump na smyczy zydow – znowu o zydach ktorzy zgineli NIC O POLAKACH.. Hanba prezydencie Duda

  3. Narracja się nie zmienia – można odnieść wrażenie, że tylko Żydzi ginęli w Niemieckich Obozach Koncentracyjnych. Takie zakłamywanie historii to hańba!!!

  4. Tylko żydzi tam zginęli panie Trump? A co z ofiarami z innych krajów, narodowości i wyznań? Nie liczą się bo nie mają władzy nad światem jak żydzi? Wstyd i hańba.

  5. Czyli dzieli ludzi na żydów i resztę tak jak to mają żydzi w swojej ideologii.

Comments are closed.