Narada na temat koronawirusa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

Koronawirus. Foto: Pixabay
Koronawirus. Foto: Pixabay

Dyskusja na temat koronawirusa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Omawiano bieżącą sytuację i współdziałanie poszczególnych służb i instytucji.

Kwestie związane z koronawirusem w Polsce omówili we wtorek przedstawiciele GIS, MZ, MSWiA, MSZ, MI i Lotniska Chopina na spotkaniu roboczym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Rozmowy rozpoczęły się przed południem. W komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania RCB poinformowało, że w jego trakcie omówiono bieżącą sytuację w związku z koronawirusem 2019-nCoV, działania podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji.

Spotkanie miało roboczy charakter. Udział wzięli w nim przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, zdrowia, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji. Uczestniczyli także przedstawiciele GIS i Lotniska Chopina w Warszawie.

RCB przypomniało w komunikacie, że wszystkie bieżące informacje dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem publikują na swoich stronach GIS i MZ. Informacje na podróżujących podaje na stronie MSZ.

Aby ograniczyć możliwość zawleczenia choroby do kraju, zostały wprowadzone środki zaradcze wobec podróżnych wracających lub podróżujących do Polski z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa – podkreśliło RCB. Obszary te w swoich komunikatach podaje GIS.

Podróżującym samolotem z takiego obszaru przydzielana jest Karta Lokalizacyjna Pasażera. Pasażerowie wypełniają ją w trakcie lotu, podając dane kontaktowe i miejsca pobytu.

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich. Nie ma doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem. MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Ostrzega też, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem.

Koronawirus na świecie

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus spotkał się we wtorek na spotkaniu z przedstawicielami władz ChRL w Pekinie. Wyraził przekonanie,  że Chiny są w stanie opanować rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Chińskie media poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła w Chinach do 106.  Zarażonych nim są już tam ponad cztery tysiące osób. Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym we Francji i w Niemczech.

Początkowe objawy zakażenia tym wirusem to gorączka i suchy kaszel, po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego. Wymagają one bezwzględnie leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne.

Aktualną sytuację epidemiologiczną można śledzić za pomocą specjalnej strony internetowej.

Źródło: PAP