Iran twierdzi, że może kontrolować amerykańskie drony

Amerykański dron MQ-4C Triton fot. Twitter
Amerykański dron MQ-4C Triton fot. Twitter

Iran twierdzi, że może kontrolować amerykańskie drony. Irański generał mówi, że dane, które pozyskali po zestrzeleniu w czerwcu MQ-4 Triton są bezcenne.

Generał brygady Amir Ali Hajizadeh, dowódca sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej twierdzi, że Iran może kontrolować zdalnie amerykańskie drony. Twierdzi, że zdobyli niezbędną technologii korzystając z wraku zestrzelonego w czerwcu MQ-4 Triton.

Amerykanie powinni wytyczyć czerwoną linię na używanie tego drona przeciwko Iranowi, ponieważ znamy teraz wszystkie jego kody i częstotliwości. Oznacza to, że ​​możemy go dezaktywować nie z odległości 100 km, ale z tysięcy kilometrów, z Teheranu – powiedział generał Hajizadeh.

Wypowiedź pojawiła się w czwartek przy okazji prezentacji szczątków amerykańskiego drona MQ-4 Triton.

Irański generał pochwalił się, że mają największą kolekcje dronów na świecie. Miał na myśli te, które udało się przechwycić nad terytorium Iranu.

Najgłośniejszy był przypadek przechwycenia  produkowanego przez Lockheed Martin dorna RQ-170 Sentinel w grudniu 2011 roku. Irańczycy po zagłuszeniu kanału komunikacji drona z bazą wykorzystali tzw. spoofing. Sprawili, iż odczyt jego pokładowego GPS wskazywał, że jest w okolicy macierzystej bazy w Afganistanie. RQ-170 Sentinel wylądował tyle, że w rzeczywistości był w okolicy miasta Kashmar w Iranie.

Mamy największą kolekcję dronów na świecie. Brakowało MQ-4 Triton, który został dodany do kolekcji. I z pewnością będziemy atakować każdy inny dron, który naruszy terytorium Iranu  – ostrzegł generał Hajizadeh.

Wedle słów irańskiego generała wrak MQ-4 Triton dostarczył bezcennych informacji.  Każde z urządzeń, które udało się wydobyć z wraku dostarczyło niezwykle wartościowych informacji. Zapowiedział, że Iran będzie z nich korzystał w przyszłości.

Amerykański dron MQ-4 Triton zestrzelono 20 czerwca za pomocą irańskiego systemu rakietowego ziemia-powietrze Khordad 3. Iran twierdził, że naruszył jego przestrzeń powietrzną. Amerykanie zaprzeczali i zapewniali, że znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Źródło: MEHR News Agency/nczas

5 KOMENTARZE

  1. To niech tyle nie gadają, tylko zaatakują tymi przechwyconymi dronami amerykańskie lotniskowce. Zróbcie im drugie Pearl Harbor ! Będzie kupa śmiechu z tych Amerykanów !

    Albo i nie … bo nie sądzę, że Amerykanie pozostawią swoje systemu sterowania bez zmian. Co więcej: uważam, że Amerykanie nie tylko zabezpieczą swoje drony przed przechwytywaniem (co jest bardzo proste), ale także zagłuszą irańskie systemy elektroniczne do tego stopnia, że Irańczykom wyjdzie, że znajdują się na terenie Guantanamo skuci kajdankami …

  2. Skoro nie był w przestrzeni powietrznej Iranu to jakim cudem Iran z wód międzynarodowych wydobył wrak czy jakiś jankeski dupoliz o tym pomyślał?

Comments are closed.