A ONI wciąż kłamią. „New York Post” nazwał Auschwitz „polskim obozem więziennym”

niemiecka gazeta przeprasza za
Brama w niemieckim obozie Auschwitz. fot. Wikimedia
REKLAMA

Na internetowych łamach dziennika „New York Post” pojawił się artykuł opisujący historie byłych więźniów Auschwitz-Birkenau, mieszkających w Nowym Jorku. Niemiecki obóz koncentracyjny został jednak nazwany „polskim obozem więziennym”. Kłamliwe określenie zdjęto po interwencji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W artykule znalazły się historie trzech kobiet. Jedna z byłych więźniarek niemieckiego obozu ma 94-lata i cierpi na demencję. Kobieta nie poznaje miejsc, w których się znajduje. „Ale kiedy mieszkanka Upper East Side zobaczyła ogrodzenia z drutu kolczastego w polskim obozie więziennym, który odwiedziła w zeszłym miesiącu, odzyskała jasność umysłu: nie miała wątpliwości, gdzie jest. «To jest Auschwitz» – powiedziała” – można było przeczytać na portalu „New York Post”.

Na te słowa zareagowało Muzeum w Oświęcimiu. Za pośrednictwem Twittera poproszono o „poprawkę”.

REKLAMA

„To, co ona (Rachel Roth – przyp. red.) zobaczyła to ogrodzenie w Miejscu Pamięci Auschwitz. Zabezpiecza ono teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady. Auschwitz nie było «obozem więziennym» i nie było «polskim» obozem”napisano.

Po interwencji Muzeum zmieniono „polski obóz więzienny” na „nazistowski obóz koncentracyjny”. Nie użyto jednak słowa „niemiecki”.

Nie jest to pierwszy raz, gdy zagraniczne media mówią o „polskich obozach”. Mimo wyroku polskiego sądu, niemiecka telewizja ZDF do dziś nie przeprosiła za użycie tego sformułowania w kontekście Auschwitz-Birkenau i Majdanku.

Walka z kłamstwem o „polskich obozach” miała już wiele odsłon. Jednym z domagających się prawdy był Karol Tendera – był więzień KL Auschwitz. Zmarł jednak w październiku 2019 roku, nie doczekawszy się wykonania wyroku przez ZDF. To właśnie on wygrał proces z niemiecką telewizją przed sądem w Krakowie.

Teraz misję Tendery kontynuuje inny więzień Auschwitz-Birkenau, Stanisław Zalewski. Pod koniec stycznia tego roku postanowił przekazać szefowej Komisji Europejskiej, Verze Jourovej petycję w tej sprawie. W dokumencie domaga się interwencji ws. niewykonania na terenie Niemiec wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Źródła: Twitter/nczas.com

REKLAMA