Kolejny odlot obrończyni krów! Czy Polska jest gotowa na nowy pomysł Spurek?

Sylwia Spurek/Fot. Twitter
Sylwia Spurek/Fot. Twitter

Sylwia Spurek udzieliła ostatnio wywiadu „Trybunie”, która jest kontynuacją „Trybuny Ludu”. Europoseł stwierdziła w nim, że „prawdziwym wymiarem politycznej progresywności jest stosunek do zwierząt i ich praw”. Dodała jednocześnie, że temat ten porusza mała grupa polityków, ponieważ pozostali „boją się śmieszności”.

Chów klatkowy, okaleczanie, traktowanie jako maszyn do produkcji mleka czy jajek, zabijanie na mięso, hodowla zwierząt na futra, wykorzystywanie w cyrkach czy do innej rozrywki, testy na zwierzętach, morderczy transport zwierząt na duże odległości, znęcanie się nad zwierzętami. To są niestety współczesne symbole naszego humanizmu i tego jak – dla przyjemności i korzyści finansowych, z powodu nawyków – potrafimy przymykać oczy na ból, przemoc, zabijanie istot, które myślą i czują. One chcą żyć. Są przecież zwierzętami – lamentowała Spurek.

Opodatkować mięso

Europarlamentarzystka dodała, że należy zrobić wszystko, by „zmniejszyć skalę wykorzystywania zwierząt”.

Dlatego między innymi w tym tygodniu rozpoczęłam w Parlamencie Europejskim o podatku od mięsa. Bo to, co ma pozytywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi, prawa zwierząt powinno być przez nowoczesne państwa promowane i wspierane. Ale to, co degraduje środowisko, jest jedną z przyczyn chorób ludzi, jest źródłem cierpienia zwierząt, wymaga zdecydowanych restrykcji. Bo mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego wytwarzane przemysłowo prze wielkich producentów jest nie tylko źródłem cierpienia, chorób ludzi, ale jest też jedną z głównych przyczyn katastrofy klimatycznej – stwierdziła.

Zdaniem Spurek, politycy powinni zmieniać postawy społeczne.

Zresztą uważam, że współcześnie prawdziwym wymiarem politycznej progresywności jest właśnie stosunek do zwierząt i ich praw. Bo to nadal wymaga dużej odwagi. Mało jest polityczek i polityków, którzy są gotowi o tym mówić. Boją się śmieszności. Bo przecież jest tyle ważnych problemów, a oni będą się zajmowali jakimiś zwierzętami. Obronność, polityka społeczna, zdrowie, edukacja to są dla wielu w polityce twarde, realne problemy, a nie zwierzęta i ich prawa – przyznała.

Co więcej, według Spurek, „to jest niestety ograniczenie tradycyjnych partii”. – One są pełne wewnętrznych sprzeczności, konfliktów interesów. Często są grupą ludzi o totalnie różnych wartościach. I ofiarą takiego modelu partii są niestety zwierzęta – twierdziła.

Polska partia praw zwierząt

Od kilku tygodni zadaję sobie pytanie, czy Polska jest gotowa na partię praw zwierząt, na sojusz ludzi w Sejmie i Senacie, którzy chcą się skupić na tym obszarze. Czy jest w Polsce milion wyborców i wyborczyń, którzy byliby gotowi powiedzieć – to są moje wartości, jesteśmy wrażliwi na cierpienie zwierząt, to są realne problemy, takiej partii chcę oddać swój głos. Stawiam takie pytanie, bo do takiej partii chciałabym należeć. Bo tylko taka partia mogłaby zagwarantować wyrazisty głos w parlamentarnej debacie, a być może i partycypować w przyszłych rządach. Pod warunkiem spełnienia jej programowych postulatów – dodała.

Spurek przyznała również, że „weganizm nie jest dietą” – tylko „filozofią”.

Weganizm jest wreszcie w kontrze do patriarchatu, ale także do wszystkich innych systemów, w którym jedni ludzie mają władzę i dominują nad innymi. W których jedni ludzie mogą wykorzystywać innych, narażać ich na cierpienie i krzywdę. Uważam, że jeżeli przymykamy oko na patriarchalne relacje między ludźmi, to dajemy przyzwolenie na przemoc i dominację ludzi nad innymi zwierzętami. Jeżeli z kolei sprzeciwiamy się patriarchatowi, to powinniśmy także sprzeciwiać się wszystkim podobnym systemom – mówiła.

Mało się o tym mówi, ale związek między przemocą domową wobec ludzi, a przemocą domową wobec zwierząt jest oczywisty. Badania w USA pokazują, że osoby doświadczające przemocy w rodzinie, wcześniej zgłaszały, że sprawca znęca się nad zwierzętami. Stanowcza i skuteczna reakcja ze strony państwa na przemoc wobec zwierzęcia domowego mogłaby zapobiec przemocy wobec kobiety, dziecka, osoby starszej, z niepełnosprawnościami – wszystkich tych z różnych przyczyn słabszych, zależnych – twierdziła.

Źródło: trybuna.info

19 KOMENTARZE

 1. „Chów klatkowy, okaleczanie, traktowanie jako maszyn do produkcji mleka czy jajek, zabijanie na mięso, hodowla zwierząt na futra, wykorzystywanie w cyrkach czy do innej rozrywki, testy na zwierzętach, morderczy transport zwierząt na duże odległości, znęcanie się nad zwierzętami. To są niestety współczesne symbole naszego humanizmu i tego jak – dla przyjemności i korzyści finansowych, z powodu nawyków” No i czego z tego powyższego tekstu nie potrafi pojąć osoba redagująca ten artykół? Gdzie w tym tekście jest przekłamania, nieprawda lub przejaskrawienie?

  • A choćby tutaj: „Mało się o tym mówi, ale związek między przemocą domową wobec ludzi, a przemocą domową wobec zwierząt jest oczywisty”.

 2. A któż będzie finansował ten nie trzymający się realiów naturalnych „t w ó r” ???

 3. Przyczynę męczącej aktywności posłanki S.S. łatwo wyjaśnić: to niedobór witaminy B12, której źródłem w dostatecznych ilościach są wyłącznie produkty zwierzęce, przede wszystkim mięso i ryby. Jej brak oznacza m. in.:
  – zaburzenia powstawania ciałek krwi, zwłaszcza czerwonych
  – niedokrwistość złośliwa, magaloblastyczna (choroba Addisona – Biermera),
  – zmiany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka,
  – zaburzenia żołądkowo jelitowe i brak apetytu,
  – stany zapalne ust,
  – zaburzenia w układzie nerwowym (zaburzenia czucia, niezborność ruchów, zmęczenie, drętwienie rąk i nóg, trudności w chodzeniu),
  – zaburzenia wzrostu u dzieci,
  – niemiły zapach ciała,
  – hiperhomocysteinemia,
  – jąkanie się,
  – depresja,
  – dolegliwości miesiączkowe.

  • Do biurwy przędzy, ile można czekać na „moderację”. To już ponad 4 godziny.

 4. Polska jest gotowa na to, by przygłupów izolować.

 5. ja kartofel tez chce zyc i sie reprodukowac ! niniejszym wypowiadam wojne calej ludzkosci – przynajmniej tej, ktora mnie palaszuje – i domagam sie wpisania praw kartoflanych do konstytucji : kartofle nie sa do jedzenia, sa do sadzenia i pielegnowani, z kartoflami trzeba obchodzic sie ostroznie, bo moga poczuc sie urazone, zapewnic im dobre warunki zimowania…… KARTOFLE DO BOJU !!!

 6. Ciekawe, czy ludzie którzy wybrali tą oszołomkę-zoofilkę zrobili to świadomie, znając jej ekstremistyczne poglądy.

 7. …no i dla tego jesteśmy zwolennikami mordowania dzieci i osób starszych, i chorych…

 8. Dobry ale nie byłem w stanie doczytać tych bzdur do końca. Pani szpurek to efekt prania mózgów przez idiotów. Co do równości to czy ta „polityczna” zdaje sobie sprawę że chyba jest „człowiekiem” a zatem istotą która mimo rodzaju żeńskiego, określana jest rzeczownikiem rodzaju męskiego?? Czy też zamierza ta pani coś z tym zrobić? Bo to przecież bardzo palacy problem i przejaw sexizmu. Czekam aż ta i inne kobiety zaczną używać mózgu , obym się kiedyś doczekał…

 9. A to teraz mięso nie jest opodatkowane? Proszę podać gdzie takie można kupić.
  Nie ośmieszaj się Pani „poseł”.

 10. Zastanawiam się kto i jaki elektorat głosował na p. Spurek .Tacy ludzie przynoszą tylko wstyd i tam gdzie ona nas reprezentuje myślą że całe społeczeństwo jest takie przygłupie. Dlatego powinniśmy wyjść z UE żeby nie mieli gdzie wypowiadać tych głupot i wypocin. Z nerwów idę zjeść schobowego.

 11. Pożyteczna bełkotka diabła. To ma dużo wspólnego z wprowadzeniem prohibicji w USA, w dużej mierze dzięki niej alkohol stał się pożądanym zakazanym owocem, którego skosztować chcieli (prawie) wszyscy.

 12. Pani SS znów wpadła we wściekłość z powodu chronicznego niedożywienia,spowodowanego niedoborem składników obecnych tylko w mięsie i produktach odzwierzęcych,ale OK,jeśli uda się jej sprawić,by lwy zaczęły szanować prawa antylop i żarły trawę,to przejdę na veganizm!

 13. Hurr durr! WOLNOŚĆ WYMION DLA KRÓW, CHROŃMY ZWIERZĄTKA OD CIERPIENIA. Bądźmy jednocześnie k…a za aborcją, promujmy pe…wo i eutanazję. Ot cała „logika” lew…ch popaprańców spod znaku niespełna rozumu homoekowegeterrorystki Spurek.

 14. Mnie najbardziej wqrvia „koszer uboj” , i niech mi pejsy nie pierd…a ze to takie „cymes” dla zwierzat.A o tym chyba nie wspomniala .]

Comments are closed.