Dwa miliony euro kary dziennie dla Polski? Rzecznik Dudy zabrał głos

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne

Polsce grozi kara w wysokości dwóch milionów euro dziennie. Projekt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu kary jest już gotowy.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” w najbliższym tygodniu ogłoszona zostanie kara dla Polski. Za reformę sądownictwa w wydaniu PiS Polska może zapłacić nawet dwa miliony euro dziennie.

Kara ma być naliczana do czasu, aż PiS „nie zamrozi” działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Natomiast projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środka tymczasowego jest już gotowy.

– Jeżeli naruszenie miałoby zostać stwierdzone, Trybunał nakaże Rzeczypospolitej Polskiej zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 000 000 EUR dziennie od dnia doręczenia Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego postanowienia aż do chwili, w której owo państwo członkowskie będzie przestrzegać niniejszego postanowienia, lub do ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-791/19 – ma brzmieć fragment postanowienia.

Co więcej, „Rzeczpospolita” twierdzi, że w spór z Brukselą mogą angażować się lobbyści. Natomiast polski rząd ma czas do 13 lutego na przedstawienia wyjaśnień ws. Izby Dyscyplinarnej.

Teraz do publikacji odniósł się rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Rzecznik prezydenta stwierdził, że „kwestie sądownictwa nie podlegają traktatom europejskim”.

– Bazujmy na dokumentach i bazujmy na faktach. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest faktem, działa na podstawie ustawy, jest elementem polskiego porządku prawnego. Kwestie sądownictwa nie podlegają traktatom europejskim. (…) Nie mówię, że to szantaż. Dialog to dialog, a stawianie pod ścianą to stawianie pod ścianą – podkreślił Spychalski.

Źródło: Radio Zet

6 KOMENTARZE

 1. Oni naprawdę nie czytali traktatu lizbońskiego tylko Lech Kaczyński bezmyślnie to podpisał😳 Podpisanie traktatu lizbońskiego dało nadrzędność prawa europejskiego nad Polskim.

 2. ▌▌To jest ten sam „niezawisły” TSUE, który spełnił wielkie marzenie Niemców — zupełnie pozatraktatowo wstecznie zalegalizował niemieckie transporty przymusowe Polaków, Żydów i innych podludzi do niemieckich obozów zagłady. W końcu spełniały one dokładnie te same dwa kryteria wymagane przez „niezawisły” TSUE — były one przecież:
  ● a). skuteczne;
  ● b). proporcjonalne.
  Koniec pozaprawnych kryteriów niezbędnych „niezawisłemu” TSUE do legalizacji transportów przymusowych — mających za zadanie skutecznie i w 100% zlikwidować podludzi na terenach znajdujących się pod niemiecką administracją.

  .

  • ▌▌No i jak na niemieckie pobrexitowe zamówienie faszyzm TSUE właśnie podkręca obroty:

   ● rzecznik generalna TSUE właśnie wydała opinię, zgodnie z którą Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając dokonywania na żądanie Niemiec eksterminacji etnicznej transportami przymusowymi nielegalnych migrantów z Afryki na swoje pełne utrzymanie bez względu na to, jak wielkie koszty by oni nie spowodowali:

   — „Niewykonywanie tych obowiązków z tego powodu, że w konkretnym przypadku mogą być one źle przyjęte lub niepopularne, jest niebezpiecznym pierwszym krokiem w kierunku załamania się uporządkowanego i zorganizowanego społeczeństwa opartego na rządach prawa.”

   Rozumiecie co to oznacza?

   Unijni arystokraci już sobie przyznali prawo dowolnego gnębienia mieszkańców bantustanów UE — wybory, demokracja, porządek prawny… — morda w kubeł, BO MY TAK KAŻEMY!

   ● Oj, bezczelne te unijne ……… i zuchwałe…

   .

 3. No i macie zwolennicy eurokołchozu głupoli z ue. Od początku byłem przeciwny temu tworowi , nawet nie śniło mi się ,że takie idiotyzmy takie szykany i nierówne traktowanie będą stosowane wobec Polski

 4. Taka Komisja to pierwszorzędna sprawa. Za darmo dostawać 2mln euro dziennie ? Nie ma nic do stracenia, żadnej odpowiedzialności, ale może sobie zarządzić kasiorkę od lokaja w ramach hasła „żydokomuny wszystkich krajów łączmy się”.

Comments are closed.