Orkan Sabina. Blisko 5 tysięcy interwencji strażaków. Kolejne ostrzeżenia IMGW

Straż pożarna - zdj. ilustracyjne / Fot. Facebook/OSP-Bytom-Sucha-Góra
Straż pożarna - zdj. ilustracyjne. Fot. Facebook/OSP-Bytom-Sucha-Góra
REKLAMA

W niedzielę i poniedziałek strażacy odnotowali w sumie 4839 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Łączny bilans poszkodowanych to trzy ofiary śmiertelne i dwanaście rannych. Bilans przedstawił rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Orkan Sabina spowodował, że strażacy odnotowali w sumie 4839 interwencje związanych z silnym wiatrem. Do 4240 z nich doszło w poniedziałek – tego dnia strażacy najczęściej interweniowali w województwach podkarpackim (907 zdarzeń), dolnośląskim (699) i małopolskim (550).

W wyniku zdarzeń powodowanych silnym wiatrem na miejscu zginęły dwie osoby, kolejna zmarła w szpitalu.

REKLAMA

W poniedziałek rannych zostało 10 osób – 4 osoby zostały poszkodowane w woj. małopolskim, 2 w łódzkim i po jednej w kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podkarpackim i śląskim. Osobą poszkodowaną w woj. śląskim jest strażak, który doznał niegroźnych obrażeń podczas usuwania drzewa.

Łącznie od niedzieli do poniedziałku rannych zostało 12 osób.

Wiatr uszkodził 871 budynków, w tym 607 budynków mieszkalnych. Wszystkie te budynki zostały zabezpieczone przez strażaków. Najwięcej, bo 385 budynków zostało uszkodzonych w województwie podkarpackim – powiedział Frątczak.

W poniedziałek w działaniach uczestniczyły 5762 zastępy PSP i OSP. To jest łącznie 25 859 strażaków. Dzień wcześniej przy zdarzeniach powodowanych silnym wiatrem pracowało prawie 3,8 tys. strażaków. Strażacy przede wszystkim usuwali połamane drzewa i zabezpieczali dachy.

Kolejne ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że we wtorek silny wiatr wciąż będzie uciążliwy. Na baczności muszą mieć się przede wszystkim mieszkańcy w zachodniej i południowej Polsce, a także w części powiatów województwa pomorskiego. Prędkość wiatru może sięgać w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie i południowo-zachodnią część woj. kujawsko-pomorskiego. Alerty dotyczą także północnych powiatów woj. pomorskiego: pow. puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego i Słupska.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Przy ostrzeżeniu tym należy się spodziewać warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Źródło: PAP / NCzas.com

REKLAMA