Wielka Brytania szykuje się na ataki islamistów! Rząd przygotował nowe przepisy

Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Rząd Wielkiej Brytanii opracował nowe przepisy, które mają ograniczyć działalność terrorystyczną islamistów na Wyspach. Ustawa ma bowiem zabrać im możliwość przedwczesnego wypuszczenia na wolność. Dżihadyści mogliby się jednak ubiegać o zwolnienie z więzienia po odsiedzeniu 2/3 kary.

Brytyjski parlament proceduje obecnie ustawę zaostrzającą kary dla skazanych islamistów. Jeśli Izba Lordów pozytywnie zaopiniuje ten projekt, wówczas nowe przepisy wejdą w życie 27 lutego. Oznacza to, że zaczęłyby one obowiązywać dzień przed ewentualnym zwolnieniem Mohammeda Zahira Khana. Mężczyzna został skazany za podżeganie do terroryzmu. Odsiedział już niemal połowę wyroku.

Propozycja nowej ustawy to rezultat niedawnych zamachów w Wielkiej Brytanii. Nożownicy, którzy atakowali w Londynie, to właśnie dżihadyści, wypuszczeni przedwcześnie na wolność po odbyciu połowy zasądzonej kary. Zdołali przekonać władze, że nie stanowią już zagrożenia dla społeczeństwa. Po atakach premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiadał pilne sprawdzenie warunków, pozwalających na przedterminowe zwolnienie skazanych za terroryzm.

Procedowane obecnie przepisy miałyby powstrzymać przedwczesne zwolnienia kolejnych około 50 islamistów. Mimo że stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, nie kwalifikowali się na dożywotnie więzienie. Rządowa propozycja zakłada, że mogliby ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu co najmniej 2/3 kary – nie zaś tylko połowy. Obecnie obowiązujące na Wyspach prawo zostało uchwalone w 2008 roku, gdy rządziła Partia Pracy. Dotyczy ono skazanych w wieku 18-21 lat.

Brytyjscy eksperci ostrzegali przed wzrostem zagrożenia terrorystycznego. Jak podawali, według źródeł zbliżonych do tamtejszego MSW do końca roku więzienie miałoby opuścić kilkudziesięciu islamistów. Większości z nich zasądzono karę 4 lat pozbawienia wolności.

Według brytyjskiego MSW, obecnie w więzieniach przebywa 224 islamistów. Co więcej, służby niemal wszystkich określiły jako „osoby o szczególnie niebezpiecznych, radykalnych poglądach stanowiące zagrożenie dla ładu publicznego”.

Ataki islamistów

Jednym z islamistów, którzy przedwcześnie opuścili więzienie, był sprawca ataku z 2 lutego w Londynie. Nożownik zaatakował około godz. 14 na jednej z głównych ulic Streatham, w londyńskiej dzielnicy Lambeth. Napastnik wszedł do jednego ze sklepów i zaczął atakować przypadkowych ludzi. Następnie wyszedł na ulicę i napadł na jeszcze jedną kobietę. Tuż potem śmiertelnie postrzeliła go policja. Jak się później okazało, jedną z ofiar nożownika była Polka.

Wcześniej, pod koniec listopada 2019 roku, doszło do ataku nożownika podczas seminarium na temat reintegracji skazanych. Sprawcą był także terrorysta zwolniony warunkowo z więzienia. Zabił dwie osoby. Został zastrzelony przez policję na Moście Londyńskim. W unieszkodliwieniu zamachowca pomógł m.in. Polak – Łukasz, który walczył kłem narwala.

Źródła: PCh24.pl/nczas.com