Winnicki stanowczo o funduszach unijnych. „Przestańmy klękać przed każdym euro” [VIDEO]

Poseł Konfederacji Robert Winnicki przemawia w Sejmie fot. PAP/Mateusz Marek
Poseł Konfederacji Robert Winnicki przemawia w Sejmie fot. PAP/Mateusz Marek
REKLAMA

Poseł Konfederacji Wolność i Nieodległość Robert Winnicki był gościem w programie TVP INFO Woronicza 17. W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem przekonywał, że Polska nie powinna dążyć do pozyskiwania funduszy unijnych za wszelką cenę.

Płacimy składki, płacimy dużo na Unię Europejską, ponosimy znaczące koszty pozyskiwania tych środków. Część tych środków, o czym wspomniał pan redaktor, wraca, bo są realizowane projekty infrastrukturalne przez firmy zachodnie, więc to one korzystająmówił Robert Winnicki.

Nawet 80 eurocentów (z każdego euro – przy. red.), według niektórych wyliczeń, wraca do firm budowlanych z Zachodu – przyznał Ziemiec.

REKLAMA

Przestańmy klękać przed każdym euro, bo to jest poniżej jednego procenta naszego budżetu. Nie mówiąc już o procencie naszej gospodarki. Przestańmy klękać i zastanówmy się, co dzisiaj blokuje nasz rozwój w państwie polskim – apelował Winnicki.

Wśród czynników, które blokują rozwój Polski poseł Konfederacji wymienił trzymanie się pakietu klimatyczno-energetycznego. W jego ocenie sprawia to, że „dusi się i dławi się nasza energetyka, nasze wydobycie i mamy problem”.

Pakiet podpisany i przyjęty jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej obowiązuje i jest niewypowiedziany. Trzeba go po prostu wypowiedzieć – podkreślił.

Przestańmy klękać przed każdym euro i zacznijmy się zachowywać tak, jak to jest zgodne z naszym interesem narodowym. Z naszym interesem narodowym zgodne jest to, żeby Unia była zreformowana traktatowo, żeby wypowiedzieć pakiet energetyczno-klimatyczny i przede wszystkim, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach – zaznaczył Winnicki.

Zwracam uwagę, że kiedyś największym odbiorcą tych funduszy unijnych była Hiszpania. Hiszpania rzeczywiście przyjęła bardzo dużo środków unijnych. Co z tego? Kilka lat po tym, kiedy zakończyły się te największe inwestycje unijne w Hiszpanii, miała 25 proc. bezrobocia, 50 proc. wśród młodzieży. Dlaczego? Dlatego, że fundusze unijne, poza tym że małe, bardzo niewielkie w skali całej gospodarki, to nie budują gospodarki. One bywają miłym dodatkiem, ale to nie jest sedno – podsumował poseł Konfederacji.

Źródło: TVP/Twitter

REKLAMA