Krzysztof Bosak ostro o PiS. „Stricte lewicowa polityka”

Krzysztof Bosak. Foto: Twitter Polskie Radio 24
Krzysztof Bosak. Foto: Twitter Polskie Radio 24

Krzysztof Bosak na antenie Polskiego Radia skrytykował PiS za prowadzenie „stricte lewicowej polityki gospodarczej”. Wyjaśnił też, dlaczego jest to nieopłacalne dla znacznej większości społeczeństwa.

Jeżeli politycy mówią, że coś jest na stałe – jak trzynasta emerytura – a trwa kampania wyborcza, to trzeba ten kontekst uwzględniać – zwrócił uwagę Krzysztof Bosak.

Dalej ocenił, że polityka PiS „sprawia wrażenie spełnienia czarnej wizji, iż politycy odkryli, że można wyborców przekupić ich własnymi pieniędzmi”.

PiS ma całą paletę świadczeń socjalnych. Należy zapytać czy rząd jest jeszcze prawicowy. W mojej ocenie jest to rząd prowadzący stricte lewicową politykę gospodarczą – ocenił i dodał, że „nie kwestionuje tego, że wiele osób może odczuć jej pozytywne skutki”. Jednak „polityka socjalna PiS niesie ze sobą konkretne zagrożenia”.

Wśród zagrożeń Bosak wymienił ograniczanie wolności gospodarczej oraz wzrost inflacji – najwyższy od ośmiu lat.

To spowoduje, że część tych wzrostów budżetów domowych, świadczeń już jest zjedzona przez inflację – zaznaczył kandydat na prezydenta.

Alternatywa jest taka: Czy możemy zachować godność, utrzymując się z własnej pracy i własnych oszczędności? Czy mamy coraz głębiej pogrążać się w zależności od biurokracji państwowej i świadczeń socjalnych rządu. Wzrost płacy minimalnej wiąże się ze wzrostem ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą oraz ze wzrostem obciążeń płacowych w instytucjach samorządowych – wyjaśnił. Wspomniał również fakt, że ludzie przechodzą „z całego etatu na 7/8, aby nominalnie dostali wyższe wynagrodzenie”.

Krzysztof Bosak odniósł się także do systemu państwowej edukacji. Przypomniał, że posyłając dzieci do „szkoły innej, niż publiczna, płaci się za edukację dwa razy”.

Raz w podatkach, drugi raz w szkole społecznej lub innej. Podobnie się dzieje w innych kwestiach – podsumował Krzysztof Bosak.

Źródło: Polskie Radio