Wuhan wraca do zdrowia po trzech miesiącach epidemii koronawirusa

druga fala epidemii Koronawirus. Izolatka dla zakażonych w szpitalu w Wuhan, Chiny. Foto: PAP/EPA
Koronawirus. Izolatka dla zakażonych w szpitalu w Wuhan, Chiny. Foto: PAP/EPA

Niektóre firmy w chińskim mieście Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa, będą mogły wrócić do pracy – ogłosiły w środę władze. We wtorek w Chinach kontynentalnych potwierdzono tylko 24 nowe infekcje, w tym 10 przywleczonych z zagranicy.

Firmy zaangażowane w dostawy towarów codziennego użytku będą mogły wznowić działalność natychmiast. Przedsiębiorstwa kluczowe dla „globalnych łańcuchów przemysłowych” będą mogły wrócić do pracy po uzyskaniu stosownego zezwolenia – napisano w komunikacie władz prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan.

Działalność gospodarcza w Wuhanie i szeregu innych miast regionu została praktycznie wstrzymana, gdy pod koniec stycznia wprowadzono tam bezprecedensowe środki kwarantanny. Dziesiątkom milionów mieszkańców zakazano opuszczania poddanych kwarantannie obszarów.

Wuhan słynie jako zagłębie branży motoryzacyjnej i bywa określany mianem jednego z „chińskich Detroit”. Miasto odpowiada za prawie 10 proc. chińskiej produkcji pojazdów. Mieszczą się tam również setki fabryk produkujących części samochodowe.

We wtorek wizytę w Wuhanie złożył przywódca ChRL Xi Jinping – po raz pierwszy, odkąd wybuchła epidemia. Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua oceniła w komentarzu, że zwycięstwo w wojnie toczonej przez Chiny przeciwko wirusowi jest już bliskie. Tego samego dnia zamknięto ostatni z 14 polowych szpitali koronawirusowych rozwiniętych w Wuhanie w obiektach sportowych, halach konferencyjnych i innych budynkach.

Chińskie regiony poza Hubei stopniowo wznawiają działalność gospodarczą. Do środy już około trzy czwarte chińskich miast, regionów i prowincji obniżyło poziom alarmu epidemiologicznego. Najwyższy alert obowiązywał w całym kraju od stycznia.

Stopniowemu rozluźnianiu kontroli epidemiologicznej wewnątrz kraju towarzyszy zwiększanie środków mających zapobiegać infekcjom przywleczonym z zagranicy.

W ciągu doby, we wtorek, w Chinach kontynentalnych potwierdzono 24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z czego 13 w Wuhanie – przekazała państwowa komisja zdrowia. W Wuhanie stwierdzono też wszystkie 22 zgony, odnotowane tego dnia w Chinach. 10 nowych infekcji w Pekinie, Szanghaju oraz prowincjach Szantung i Gansu dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Łączna liczba takich przypadków wzrosła w Chinach do 79. (PAP)