UWAGA! Podejrzewasz, że masz koronawirusa? Koniecznie odstaw ibuprofen!

maseczki epidemia koronawirusa/koronawirus
Maseczka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Prt Sc YouTube

Olivier Veran, francuski minister zdrowia napisał na Twitterze, że niektóre leki przeciwzapalne – w tym ibuprofen – mogą nasilać przebieg infekcji spowodowany koronawirusem. Zaleca, by zamiast niego brać środki z paracetamolem.

Ze wstępnych obserwacji francuskich pacjentów wynika, że lepiej brać paracetamol, a nie ibuprofen. Część leków przeciwzapalnych wywołuje bowiem u pacjentów cięższy przebieg choroby.

Dlatego minister zdrowia Francji Veran zapowiedział, że należy skierować pacjentów stosujących leki przeciwzapalne na konsultacje z lekarzem. Wnioski wyciągnięto na podstawie wstępnych obserwacji pacjentów przyjętych na intensywną terapię we francuskich szpitalach.

Jerome Salomon, dyrektor generalny ds. zdrowia MZ Francji, przyznał, że zgłaszane są niepożądane skutki stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z COVID-19. Specjaliści tłumaczą, że stan zapalny to naturalna odpowiedź organizmu na infekcję, a leki przeciwzapalne zmniejszają reakcję układu odpornościowego i maskują symptomy choroby – informuje „Onet” powołując się na PAP.

Naukowcy wciąż badają różne warianty leczenia koronawirusa. Pojawił się jednak pewien środek, który – według kilkunastu badań – znacznie przyspiesza kurację Covid-19. To chlorochina. O odkryciu poinformowała „Polityka”. Skuteczność stosowania chlorochiny potwierdziło 15 badań klinicznych.

To stary i tani lek. Preparat używa się do leczenia malarii. Wykorzystuje się go również do pełzakowicy, tocznia rumianego oraz do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przeprowadzone na ponad 100 pacjentach w szpitalach w Wuhanie, Szanghaju, Pekinie, Ningbo, Chongqingu, Kantonie i Jingzhou badania wskazują, iż podawanie doustne chlorochiny w dawce 500 mg dziennie przez 10 dni związane było z przyspieszeniem procesu leczniczego w porównaniu do konwencjonalnie stosowanej terapii. Chlorochina skutecznie hamowała dalsze zaostrzenie zapalenia płuc u pacjentów i skracała przebieg choroby. W żadnym z badań nie odnotowano działań niepożądanych – czytamy na portalu „Polityki”.

Środka nie można wywozić z Polski na mocy naprędce napisanej specustawy w związku z koronawirusem. Zapewne z tego powodu zabrakło go w polskich hurtowniach.

Źródła: onet.pl/nczas.com

Comments are closed.