Ksiądz z Michigan znalazł sposób na obejście ograniczenia liczby wiernych w kościele

"Msza parkingowa" w Allendale w Michigan/Fot. Facebook Librería San Pedro y San Pablo

Ksiądz David Gillilan, który mieszka w stanie Michigan w USA, znalazł sposób na umożliwienie wiernym udziału we Mszy św. Kapłan zastosował nietypowe rozwiązanie – „Mszę parkingową”. Odprawił Eucharystię na ołtarzu polowym, ustawionym obok kościoła.

Wierni z parafii św. Małgorzaty Marii Alacoque w miasteczku Allendale w Michigan uczestniczyli we „Mszy parkingowej”, siedząc w zamkniętych samochodach. W tym stanie USA restrykcje związane z pandemią koronawirusa objęły bowiem także związki wyznaniowe. Zarządzono, że w uroczystościach i ceremoniach religijnych nie może brać udziału więcej niż 50 osób.

W związku z tymi ograniczeniami w niedzielę 22 marca o godz. 9.00 ks. Gillilan postanowił odprawić Mszę św. na parkingu przed kościołem. Wierni mogli zatem bez narażania się na zakażenie koronawirusem uczestniczyć w Eucharystii. Siedzieli zamknięci w swoich samochodach stojących na parkingu.

Co więcej, pomysł kapłana spotkał się z entuzjastycznym odbiorem katolików. Na Mszę św. przybyło bowiem znacznie więcej wiernych niż zazwyczaj uczestniczy w coniedzielnej Eucharystii.

W związku z pandemią koronawirusa wiele państw wprowadziło ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać w kościołach. Księża poszukują więc nowych sposobów dotarcia z sakramentami do wiernych. Powszechne stały się m.in. Msze online, modlitwy transmitowane w internecie, spowiedź na parkingach bez wychodzenia z samochodu, czy adoracje na zewnątrz kościołów.

24 marca w Polsce wprowadzono 5-osobowy limit wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach. W związku z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi katolicy wystosowali petycję do premiera o zmianę tego zarządzenia. Jak podkreślali, w budynki kościołów zazwyczaj są w stanie pomieścić kilkaset czy nawet przeszło tysiąc osób. Porównali ten limit także z sytuacją w komunikacji zbiorowej. Zwrócili uwagę, że zgodnie z nowym zarządzeniem, w autobusach, tramwajach czy wagonach metra – na zaledwie kilkunastu metrach kwadratowych – przebywać może nawet 35 osób. Apel można podpisać tutaj.

Źródła: lifesitenews.com/worldmeters.com/nczas.com

Comments are closed.