Koronawirus: nowe obostrzenia w Polsce. Rząd zamyka lasy

lasy/Sadzenie lasów nie jest takie dobre dla klimatu. Ekologiści muszą zmienić strategię. Foto: Pixabay
Las/obrazek ilustracyjny/ Foto: Pixabay
REKLAMA

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte – poinformował resort środowiska.

„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte” – przekazał w komunikacie resort.

Jak tłumaczy ministerstwo, decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

REKLAMA

„Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe” – podkreślono.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19 nałożone kolejne obostrzenia. Dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili bowiem wprowadzić okresowy zakaz wstępu. Obowiązuje on do 11 kwietnia 2020 roku włącznie. Jak podkreślono, zakaz będą egzekwowały Straż Leśna i Straż Parków Narodowych.

„W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom” – zaapelowało ministerstwo.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.

W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy „Ujście Warty”. Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

Źródło: PAP

REKLAMA