Koronawirus: nowe obostrzenia w Polsce. Rząd zamyka lasy

lasy/Sadzenie lasów nie jest takie dobre dla klimatu. Ekologiści muszą zmienić strategię. Foto: Pixabay
Las/obrazek ilustracyjny/ Foto: Pixabay

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte – poinformował resort środowiska.

„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte” – przekazał w komunikacie resort.

Jak tłumaczy ministerstwo, decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

„Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe” – podkreślono.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19 nałożone kolejne obostrzenia. Dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili bowiem wprowadzić okresowy zakaz wstępu. Obowiązuje on do 11 kwietnia 2020 roku włącznie. Jak podkreślono, zakaz będą egzekwowały Straż Leśna i Straż Parków Narodowych.

„W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom” – zaapelowało ministerstwo.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.

W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy „Ujście Warty”. Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

Źródło: PAP

26 KOMENTARZE

  • Ludzie to się gromadzą ale… przed Biedronką. Markety z żywnością bez procedur, czy zabezpieczenia żywności klientów i personelu, to wylęgarnia zarazy. Nie lasy.

 1. Zakazy PiS-u są coraz bardziej absurdalne i coraz groźniejsze. Lasy mają właściwości zdrowotne i odprężają ludzi psychicznie, a PiS uważa, że tam też można zarazić się koronawirusem (sama Ustawa o Lasach Państwowych nie przewiduje możliwości zamknięcia lasów z powodu epidemii). Nie obchodzi ich to, że ludzie idą tam się zrelaksować, pobiegać czy iść z psem.

  • ▌▌Słuszną linię ma nasza Partia! — Za PO to by lasy sprywatyzowali i w ogóle zjedliby całe lasy!

   Lasy wręcz promieniują chińską grypą! Gdzie mają ćwiczyć związki taktyczne przeciwko Polakom, kiedy w końcu opadnie kurtyna?

   .

   ● „13 grudnia 1988 r. Krzysztof Galiński został zatrzymany i osadzony na 1 miesiąc w więzieniu za posiadanie pięciu egzemplarzy gazetki wegetariańskiej.” — „Nasze Wiadomości” nr 32/33, 1987.

   ● „Za rozpowszechnianie 1 (słownie: jednej) ulotki skazany został przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego na 1 rok więzienia student toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika M. Dębiński.” — „TIS” nr 15, 1982.

   ● „«Kredyt zaufania, którym Partia darzy społeczeństwo, ma swoje granice» — tow. Tadeusz Porębski na III Kongresie Nauki Polskiej.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 162, 1986.

   .

   • ● „15 tysięcy zomowców w ośrodku szkoleniowym pod Gdynią ćwiczy pacyfikowanie demonstracji na makietach okolic dworca Gdańsk Główny i Pomnika Poległych Stoczniowców. Podobne zajęcia odbywały się 30 VI u 1 VII 1982 r. na warszawskim lotnisku wojskowym Bemowo, gdzie odtworzono topografię Placu Zwycięstwa z krzyżem włącznie. Oddziały ZOMO w pełnym rynsztunku wspierane przez armatki wodne pozorowały atak na tłum — w tej roli występowało wojsko skandujące «gestapo, bandyci». Ćwiczono również ewakuację na czas.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 24, 1982.

    .

 2. Nie rozumiem tych wyzwisk powyżej; otóż każdej, powtarzam KAŻDEJ WIOSNY
  istnieje w lasach najwyższy stopień pożarowego zagrożenia lasów . I co roku w okresach bezdeszczowych – a taki okres teraz mamy -wprowadzano okresowy zakaz wstępu lasu. W powiązaniu z epidemią, gdy strażacy często są zaangażowani są do ratowania życia ludzkiego – podjęto słuszną decyzję.

 3. Czas wysiudać ten rząd.
  Jeszcze kilka tygodni i nie będzie kasy na żarcie.
  Wtedy ludzie wezmą łomy i rozgonią tą hucpę.

 4. Szykuja sie do prywatyzacji panstwowych lasow ? W czyje rece pojda ? Niech jakis pisiorek powie jesli go stac na mowienie prawdy!

 5. Dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych nie ma takich uprawnień, spokojnie można ten zakaz zignorować.

   • ▌▌Tak, ale tylko przy faszystowsko-bolszewickim założeniu, iż celem państwa jest represjonowanie własnych obywateli.

    .

    Szmaciak chce władzy nie dla śmichu,
    lecz dla bogactwa, dla przepychu,
    chce mieć tytuły, forsę, włości
    i w nosie przyszłość ma ludzkości!
    Więc czeka na stosowny moment,
    by stuknąć mędrca w główkę łomem
    i miast utopii bezklasowej
    zbudować feudalizm nowy.
    Nowy — boć przecie z mędrca nauk
    niejedno mu się spodobało —
    koncentrak choćby, czyli łagier
    Szmaciak uważa wprost za szlagier.

    Ożywia go zasada prosta:
    z wszystkiego można szmal wydostać,
    tak jak za okupacji z Żyda —
    ach, jak ten trening mu się przydał!
    A teraz piękne wyda plony
    na cały naród rozszerzony!
    I tak socjalizm w kraju naszym
    osiągnął wyższe stadium — faszyzm.

    To także mu utkwiło w głowie,
    że ludzkość również jest surowiec,
    więc trzeba doić, strzyc to bydło,
    a kiedy padnie — zrobić mydło.

    „Towarzysz Szmaciak”, Janusz Szpotański

    .

 6. NIgdy te skurwysyny postkomunistyczne nie zaoraja lasów. NIe uda sie im. NIe ogarna powierzchnii tak olbrzymich po prostu. żołnierzów wykletych scigac musieli ich starsi bracia w komunie przez 18 lat nim wyłapali wszystkich!!

 7. Jezeli gromadzili sie ludzie to chyba juz istnial na to przepis, wiec po co kolejne absurdalne obostrzenie. Pojedyncza osoba nie moze wejsc do lasu, bo… tresura niewolnikow.

 8. Ciekawe kiedy prikaz o liczbie osób przebywających w 1 pokoju i rozporządzenie o tym ile razy dziennie mąż z żoną mogą razem uprawiać seks i w których godzinach (proponuję o 18:00 i 20:00 zaraz po obejrzeniu teleexpressu i wiadomości na TVP)

 9. Teraz PiS trzeba zamknąć i uniemożliwić im ponowne dojście do władzy. Nawet na spacer nie można się przejść…

 10. Strach, zagrożenie, panika. To jest celem? A jeżeli tak, to dlaczego? Wiedzą coś strasznego, czego my nie wiemy? Czy chcą osiągnąć coś, o czym nam się nie śniło?

Comments are closed.