
W Donbasie, na wschodzie Ukrainy, odbyła się wymiana więźniów między stroną rządową a prorosyjskimi separatystami. 20 obywateli Ukrainy wymieniono na 14 osób.
„W obwodzie donieckim przekazaliśmy na stronę niekontrolowaną 10 osób, a na Ukrainę przyjęliśmy 9 osób. Jedna osoba, o którą wnioskowała tamta strona, odmówiła. W obwodzie ługańskim właśnie zakończyła się wymiana. Otrzymaliśmy 11 Ukraińców, na wniosek tamtej strony przekazaliśmy 4 osoby. Wnioskowali o 7, ale 3 odmówiły przekroczenia linii rozgraniczenia” – powiedział agencji Interfax wicepremier Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Na stronie internetowej prezydenta Ukrainy zamieszczono listę osób objętych wymianą. Z niekontrolowanego przez Kijów obszaru w obwodzie donieckim przekazano Ukrainie dwóch wojskowych, sześciu cywilów i jednego przedstawiciela organów ścigania. Z obszaru opanowanego przez separatystów w obwodzie ługańskim do domu wraca 11 cywilów.
Niewola od 2018 roku
Wśród uwolnionych jest jedna kobieta – Ałewtyna Popowa, która była więziona od 2018 roku w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) za „zdradę stanu”. Jak poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, zwolniono także jedną z najstarszych osób, która trafiła do niewoli – inwalidę i weterana MSW Ołeksandra Tabacznego.
Zwolniono także Serhija Rusinowa – najmłodszego z ukraińskich obywateli, którzy wrócili na kontrolowane przez Kijów terytorium. Rusinow, jak dodała rzeczniczka, został zatrzymany w ŁRL w 2018 roku za to, że w mediach społecznościowych wezwał do jedności Ukrainy i potępiał działalność nielegalnych formacji zbrojnych tzw. ŁRL.
„Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z kwarantanną, które obecnie obowiązują w państwie, po powrocie uwolnieni Ukraińcy udadzą się na obowiązkową obserwację” – napisało w czwartek rano biuro prezydenta na Facebooku.
Kolejna wymiana
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w opublikowanym w czwartek nagraniu, że będzie walczył, dopóki ostatni Ukrainiec nie wróci do domu.
Poprzednia wymiana więźniów między Kijowem a separatystami miała miejsce w grudniu 2019 roku. Wtedy z terytoriów niekontrolowanych przez Kijów do domów wróciło 76 obywateli Ukrainy, a stronie przeciwnej przekazano 124 osoby. We wrześniu przeprowadzono wymianę 35 na 35 osób.
Wśród zwolnionych był filmowiec Ołeh Sencow i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych przez Rosjan po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie. W jej następstwie obalono na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe – doniecką i ługańską.
Źródło: PAP/NCzas