Ile tak naprawdę dostała firma brata Łukasza Szumowskiego? Dotacji było znacznie więcej

Marcin Szumowski.
Marcin Szumowski. / foto: YouTube
REKLAMA

Brat ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w wywiadzie z „Super Expressem”, przyznaje że dotacji dla jego firmy od państwowych instytucji było więcej, niż ta ostatnio przez nas opisywana. Firma otrzymała także dotacje od Komisji Europejskiej i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Przypomnijmy, że spółka OncoArendi Therapeutics, zarządzana przez Marcina Szumowskiego, brata ministra zdrowia, na początku marca otrzymała dotację rządową na kwotę 22 milionów złotych. Dotację przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Spółka zarządzana przez Marcina Szumowskiego dostała dofinansowanie na „poszukiwanie i rozwój inhibitorów deubikwitynaz do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej”.

REKLAMA

Dotacje na ponad 180 milionów złotych

Firma brata Łukasza Szumowskiego otrzymała jednak dużo więcej dotacji, o czym on sam mówi w wywiadzie dla „Super Expressu”. Wszystkie dotacje zostały oczywiście przyznane zgodnie z prawem od instytucji państwowych lub Unii Europejskiej.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Sprzeciw wolnościowców budzi samo istnienie dotacji i przekazywanie środków jednych osób innym za pośrednictwem instytucji państwa. Łącznie z budżetów Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych firma Marcina Szumowskiego uzyskała ponad 180 milionów złotych.

Od 2013 roku pozyskaliśmy 18 dotacji (w różnych wartościach) z NCBR, PARP, Komisji Europejskiej, oraz z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia – zdradza w wywiadzie dla „SE”. – Łącznie 181 mln zł. Rozłożonych w czasie, w latach 2014-2017 ponad 130 mln, w latach 2018-2020 niespełna 50 mln.

REKLAMA