Ile tak naprawdę dostała firma brata Łukasza Szumowskiego? Dotacji było znacznie więcej

Marcin Szumowski.
Marcin Szumowski. / foto: YouTube

Brat ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w wywiadzie z „Super Expressem”, przyznaje że dotacji dla jego firmy od państwowych instytucji było więcej, niż ta ostatnio przez nas opisywana. Firma otrzymała także dotacje od Komisji Europejskiej i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Przypomnijmy, że spółka OncoArendi Therapeutics, zarządzana przez Marcina Szumowskiego, brata ministra zdrowia, na początku marca otrzymała dotację rządową na kwotę 22 milionów złotych. Dotację przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Spółka zarządzana przez Marcina Szumowskiego dostała dofinansowanie na „poszukiwanie i rozwój inhibitorów deubikwitynaz do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej”.

Dotacje na ponad 180 milionów złotych

Firma brata Łukasza Szumowskiego otrzymała jednak dużo więcej dotacji, o czym on sam mówi w wywiadzie dla „Super Expressu”. Wszystkie dotacje zostały oczywiście przyznane zgodnie z prawem od instytucji państwowych lub Unii Europejskiej.

Sprzeciw wolnościowców budzi samo istnienie dotacji i przekazywanie środków jednych osób innym za pośrednictwem instytucji państwa. Łącznie z budżetów Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych firma Marcina Szumowskiego uzyskała ponad 180 milionów złotych.

Od 2013 roku pozyskaliśmy 18 dotacji (w różnych wartościach) z NCBR, PARP, Komisji Europejskiej, oraz z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia – zdradza w wywiadzie dla „SE”. – Łącznie 181 mln zł. Rozłożonych w czasie, w latach 2014-2017 ponad 130 mln, w latach 2018-2020 niespełna 50 mln.

12 KOMENTARZE

  1. Ciekawie jaki % dotacje stanowią w całkowitym dochodzie (nie mylić z przychodem) tej spółki ? Mam nadzieję, że nie jest to znacząca większość, bo wtedy mielibyśmy do czynienia z firmą krzakiem, która została tylko stworzona po to żeby wyłudzać pieniądze podatników. Nasuwa się także kolejne pytanie – jaka jest efektywność wykorzystania w/w dotacji, czyli jakie są osiągnięcia na polu naukowym tej firmy ? Ile zgłosiła patentów wynalazków, gdzie wykorzystywane są te wynalazki i jaki jest z nich pożytek nie tylko dla firmy, ale też dla reszty społeczeństwa, z którego podatków została sfinansowana dotacja ?

      • Aha, czyli sugerujesz, że tutaj chodzi o to żeby gonić króliczka w nieskończoność, tak żeby przypadkiem go nie złapać ? Ciekawe czy gdybym ja miał firmę badawczą, nie będąc bratem prominentnego polityka partii rządzącej i robił badania, które nie prowadzą do niczego dostałbym kilkadziesiąt milionów PLN dotacji ? Ciekawe czy urzędnicy rozdają lekką rączką taką kasę ludziom spoza układu ?

  2. No i gitara, a wyniki jakie za te 180 milionów, nasze szpitale odbiegają od szpitali takich jak we Francji czy Hiszpanii i dla Szpitali niema pieniędzy. Służby pomocnicze w polskich szpitalach przeważnie za najniższe. Czy stać nas na utrzymanie takie spółki pana M.Szumowskiego?. U nas niema pieniędzy na ten najniższy szczebel w lecznictwie na godziwe wynagrodzenia pielęgniarek i salowych, a daje się dotacje dla prywatnej firmy.

    • Coś mi się wydaje, że to nie jest zwykła „prywatna” firma. Za tym stoi prawdopodobnie coś więcej niż zwykłe wyciąganie kasy. To jest „promocja i ochrona” swoich. Nie mam porównania, ale to jest chyba wielka kasa. 130 mln, ot tak, w ciągu 4 lat i bez wyników. I kolejne 50 mln. Gdyby były wyniki, to chyba by podawali, że mają już jakieś konkretne osiągnięcia.

    • Wzięli się ostro za Banasia, mają coś poważnego na niego, albo na jego synka, więc szybciutko odnalazł swoje miejsce w szeregu.

  3. Wygląda na to, że firmy amerykańskie (poprzez jakiś tam pewnie fundusz) za małe pieniądze kupiły sobie gwarancję, że jak już wymyślą coś, co przedstawią jako szczepionkę na wiadomego wirusa, to sprzedadzą to w Polsce.

Comments are closed.