Koronawirus. Siły porządkowe otrzymały „licencję na zabijanie” gangsterów

Policja Salwadoru pilnuje członków gangów Fot. Twitter Pałac Prezydencki
Policja Salwadoru pilnuje członków gangów Fot. Twitter Pałac Prezydencki

Przepisy o izolacji w czasach pandemii koronawirusa mocno rozzuchwaliły gangi bandyckie w Salwadorze. Znacznie wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ich działalności. Władze kraju wydały funkcjonariuszom sił porządkowych „licencję na zabijanie”.

Rząd Salwadoru postanowił odstraszyć członków gangu i zapobiec ich aktywności. Prezydent kraju Nayib Bukele upoważnił w niedzielę 26 kwietnia policję i wojsko do użycia „śmiertelnej siły” przeciwko członkom gangów, która stłumi rosnącą falę przemocy w więzieniach tego kraju.

Tylko w piątek 24 w zakładach karnych Salwadoru zginęły 24 osoby, co było smutnym rekordem dziennym liczby ofiar. W niedzielę 26 kwietnia, zginęło już 29 osób. Prezydent Bukele dał wtedy „zielone światło” do odpowiedzi na te akty siłą.

Gangi wykorzystują fakt, że siły bezpieczeństwa są zajęte walką z epidemią koronawirusa. Od poniedziałku „użycie siły jest dozwolone w celu obrony życia Salwadorczyków”. Bukele wprowadza też „„maksymalny stan wyjątkowy”.

Według władz więziennych w zakładach karnych przebywa około 12 862 członków gangów. To członkowie potężnych gangów ulicznych, zwanych „maras”. Za prezydentury Bukele, który jest z pochodzenia Palestyńczykiem i rządzi od czerwca 2019 roku, udało się czasowo liczbę zabójstw znacznie zmniejszyć.

Comments are closed.