Zabójcze maseczki. Chińskie firmy fałszowały certyfikaty – twierdzi hiszpańska gazeta

KGHM/Produkcja maseczek w Azji. Zdjęcie: Twitter/Jennifer Zeng 曾錚/Guy du Faur
Obrazek ilustracyjny/Produkcja maseczek w Azji. Zdjęcie: Twitter/Jennifer Zeng 曾錚/Guy du Faur

Chińskie firmy, w tym niektóre duże przedsiębiorstwa z ChRL, fałszowały dokumenty dotyczące sprzedawanych do Hiszpanii masek ochronnych – poinformował w poniedziałek wydawany w Madrycie dziennik “El Mundo”.

Zamieszczając zdjęcia kilku sfałszowanych dokumentów, gazeta wskazała, że niektóre chińskie spółki oszukiwały nabywców, zawyżając parametry w certyfikatach jakości masek w taki sposób, aby były one zgodne z normami unijnymi.

Według dziennika w ramach procederu oszukane zostało nie tylko Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii, które w związku z pandemią zamawiało duże ilości materiałów ochronnych, ale również rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych tego kraju.

Wykrycie fałszerstw było możliwie po śledztwie, które ruszyło po stwierdzeniu na hiszpańskim rynku dużej liczby wadliwych masek ochronnych zakupionych w ChRL.

„El Mundo” przypomina, że wadliwe były również szybkie testy Bioeasy do wykrywania koronawirusa w organizmie pacjentów, których ministerstwo zdrowia Hiszpanii nabyło na chińskim rynku 640 tys. sztuk.

W poniedziałek wieczorem rząd Pedra Sancheza porozumiał się z władzami wspólnot autonomicznych Hiszpanii w sprawie nowej regulacji używania masek ochronnych. Przyjęto zasadę, że będą one obowiązkowe w tych miejscach publicznych, w których trudno o zachowanie dwumetrowego odstępu między osobami.

Dotychczas maski ochronne były obowiązkowe w Hiszpanii w środkach transportu publicznego, a także w pomieszczeniach zamkniętych.

Skandale związane z chińskim sprzętem i wyposażeniem medycznym nie mają końca. Wiele europejskich krajów zakwestionowało jakość chińskich maseczek, testów, a nawet respiratorów. Ich używanie może mieć zabójcze skutki.

PAP/nczas

1 KOMENTARZ

  1. Chciwość kombinatorów poważnie naruszy zaufanie do Chin. Chyba nie pozbędą się etykietki producentów tandety.

Comments are closed.