Konfederacja z dwucyfrowym wynikiem. Mają największy wzrost poparcia. Najnowszy sondaż

Konfederacja podczas konwencji programowej przed wyborami parlamentarnymi. / foto: Konfederacja

74 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu; 37 proc. oddałoby głos na PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, 23 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11 proc. na Konfederację – wynika z majowego badania przeprowadzonego przez Kantar.

Zamiar udziału w wyborach po epidemii koronawirusa zadeklarowało 74 proc. pytanych przez Kantar. Prawie połowa – 49 proc. – respondentów odpowiedziała, że zdecydowanie chciałaby zagłosować, odpowiedź „raczej tak” wybrał co czwarty badany. Ponad jedna piąta – 22 proc. – nie zamierzała głosować.

Co dziesiąty badany zapowiedział, że raczej nie pójdzie głosować, a 12 proc., że zdecydowanie nie.

W porównaniu do kwietnia o 2 pkt procentowe ubyło osób zdecydowanie zamierzających głosować. O 4 pkt proc. wzrósł odsetek wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach. Osób zdecydowanie deklarujących nieuczestniczenie w wyborach było o 1 pkt proc. mniej.

Lewica i PSL spada

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 37 proc. wskazało na PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem (Zjednoczona Prawica), 23 proc. na Koalicję Obywatelską. Na Konfederację głosowałoby 11 proc. ankietowanych, na Lewicę 8 proc., na PSL-Koalicję Polską z Kukiz’15 – 7 procent.

W porównaniu z poprzednim sondażem z kwietnia poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 1 punkt proc.; dla KO o 2 punkty, a dla Konfederacji o 3 punkty procentowe. Poparcie dla Lewicy spadło o 3 punkty, a dla PSL-KP o 5 punktów.

Afera z Trójką bez wpływu na wyniki?

Podsumowując wyniki badania, Kantar napisał, że wybory prezydenckie, zmiany terminu i sposobu ich przeprowadzenia, sposób unieważnienia głosowania 10 maja, zmiana kandydata KO na prezydenta, afera z importem maseczek bez atestów oraz ingerencje w notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego PR „raczej nie mają wpływu” na notowania partii rządzącej i KO.

„Wydaje się, że trudne okoliczności sprzyjają radykalizacji poglądów i do coraz większej części społeczeństwa dociera konserwatywny program polityczny” – wskazano.

Sondaż preferencji partyjnych potwierdza trend zyskiwania popularności przez Konfederację. W ostatnim sondażu prezydenckim Krzysztof Bosak wyprzedził Już Władysława Kosiniak-Kamysza i Roberta Biedronia. 

Comiesięczne badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo w dniach 18-19 maja na reprezentatywnej 954-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

2 KOMENTARZE

  1. Gratuluję! Zobaczycie, że Korwin powie coś takiego, że poparcie spadnie o połowę. Zawsze tak robi ! To agent albo idiota?!

  2. Nie podniecałbym się (szczególnie pojedynczymi) sondażami. Tendencja jest natomiast wyraźna – rośnie poparcie dla Konfederacji. Co wiążę głównie, z bardzo dobrą robotą posłów koła Konfederacji w Sejmie… Panowie Konfederaci – tak trzymać, nie popuszczać. I… bezpardonowo atakować wszelkie objawy socjalizmu.

Comments are closed.