SONDAŻ: Przewrót na politycznej scenie. Konfederacja wyprzedza PSL oraz Lewicę i wskakuje na podium

Krzysztof Bosak Kandydat Konfederacji na prezydenta. W sondażu Kantar partia ma 11 procent poparcia. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Bosak Kandydat Konfederacji na prezydenta. W sondażu Kantar partia ma 11 procent poparcia. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka

74 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu; 37 proc. oddałoby głos na PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, 23 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11 proc. na Konfederację – wynika z majowego badania przeprowadzonego przez Kantar.

Zamiar udziału w wyborach po epidemii koronawirusa zadeklarowało 74 proc. pytanych przez Kantar. Prawie połowa – 49 proc. – respondentów odpowiedziała, że zdecydowanie chciałaby zagłosować, odpowiedź „raczej tak” wybrał co czwarty badany. Ponad jedna piąta – 22 proc. – nie zamierzała głosować. Przy czym co dziesiąty badany zapowiedział, że raczej nie pójdzie głosować, a 12 proc., że zdecydowanie nie.

W porównaniu do kwietnia o 2 pkt procentowe ubyło osób zdecydowanie zamierzających głosować. O 4 pkt proc. wzrósł odsetek wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach. Osób zdecydowanie deklarujących nieuczestniczenie w wyborach było o 1 pkt proc. mniej.

Lewica i PSL spada

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 37 proc. wskazało na PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem (Zjednoczona Prawica), 23 proc. na Koalicję Obywatelską. Na Konfederację głosowałoby 11 proc. ankietowanych, na Lewicę 8 proc., na PSL-Koalicję Polską z Kukiz’15 – 7 procent.

W porównaniu z poprzednim sondażem z kwietnia poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 1 punkt proc.; dla KO o 2 punkty, a dla Konfederacji o 3 punkty procentowe. Poparcie dla Lewicy spadło o 3 punkty, a dla PSL-KP o 5 punktów.

Afera z Trójką bez wpływu na wyniki?

Podsumowując wyniki badania, Kantar napisał, że wybory prezydenckie, zmiany terminu i sposobu ich przeprowadzenia, sposób unieważnienia głosowania 10 maja, zmiana kandydata KO na prezydenta, afera z importem maseczek bez atestów oraz ingerencje w notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego PR „raczej nie mają wpływu” na notowania partii rządzącej i KO. „Wydaje się, że trudne okoliczności sprzyjają radykalizacji poglądów i do coraz większej części społeczeństwa dociera konserwatywny program polityczny” – wskazano.

Sondaż preferencji partyjnych potwierdza trend zyskiwania popularności przez Konfederację. W ostatnim sondażu prezydenckim Krzysztof Bosak wyprzedził Już Władysława Kosiniak-Kamysza i Roberta Biedronia. 

Comiesięczne badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo w dniach 18-19 maja na reprezentatywnej 954-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

26 KOMENTARZE

 1. Brawo Konfederacja, nie owijacie nic w bawełnę, sprawy przedstawiacie bardzo merytorycznie, zawsze miło Was słuchać.

 2. To przeciez oczywiste… Gdyby youtube w pierwszych dwoch dniach nie wywalal „rapu Korwina”, to mial by on teraz ze 20 mln wyswietlen… A przyznam szczerze, ze w „hot16challenge 2”, pan Janusz „wyspiewal” cala prawde dotyczaca obecnej sytuacji obywateli na calym swiecie, oraz zarobil najwiecej pieniedzy na walke z ta pandemia XXI wieku… Prosze Panstwa, ja sam potrafie byc wspanialym oratorem-erudyta, i przez dwie godziny mamic publicznosc, uzywajac najpiekniejszej polszczyzny oraz filozoficzno-patriotycznych, niezrozumialych pojec, o rzeczach infantylnych, byle tylko unikac konkretnych, strategicznych wrecz zagadnien dotyczacych przeszlosci, terazniejszosci, oraz przyszlosci spoleczenstwa, narodu, kraju i panstwa polskiego. Konfederacja wali w konkret i niczego nie obiecuje, bo nie stawia sie w roli proroka ani wybawcy. Kto, jesli nie spoleczenstwo rozumiane jako wolne jednostki, ma sile do budowania wielkosci, suwerennosci, wolnosci Polski, Polakow, ale takze wskazywania drogi innym krajom europejskim?… Dlatego calym sercem jestem za Konfederacja i Krzysztofem Bosakiem. Niech wreszcie zapanuje wolnosc i sprawiedliwosc, w mysl zasady: -„Chcacemu nie dzieje sie krzywda”. Nie ma bowiem innego rozwoju niz samorozwoj, a ten jest obecnie skutecznie blokowany poprzez europejskie i swiatowe instytucje zaslaniajace sie szeroko rozumiana „poprawnoscia polityczna” oraz „sprawiedliwoscia spoleczna”, ale prosze to powiedziec szefom globalnych koncernow, ktorzy poprzez komunistyczny monopol zabili idee kapitalizmu . Konfederacja natomiast biale nazywa bialym, czarne czarnym, a szare szarym. Polska i europejska „nagonka” na Konfederacje jest spowodowana strachem utraty wladzy w srodowiskach skrajnie lewackich. Polacy, glosujmy na Konfederacje! (A kto jest prawdziwym, myslacym Polakiem, ten zaglosuje, bo nie widzi innej opcji). Teraz czekam na hejty ;)

 3. Ja to najbardziej tęsknię za niegdysiejszym „prorokiem mniejszym” Tomkiem, co tu nas przekonywał, że Konfederacja progu nie przekroczy.

  • Taak właśnie, gdzie sie podział mały Tumuś, ale wielki kaczo – bałwochwalca? Ja też bym sobie z nim pogadał.

   Konfederacja ma stałe miejsce na scenie politycznej. Tylko od jej szefów zależy miejsce. teraz jest podium. Należy powalczyć o srebro, później o …
   PiS w przeciągu paru lat zniknie. Oni są niereformowalni.

   • Całkowicie podzielam.
    PiS zniknie jako siła wiodąca, być może się utrzyma, jeśli wejdzie w koalicję z Konfederacją, bo koalicja z kimś innym nie da im mandatu.

 4. Żeby siebie postarzyć Bosak zapuścił brodę. Czy tak, czy siak -Krzysiu dzieciak. Czy tak, czy na opak – szczawik Bosak.

 5. Konfederacja Brawo !!
  Jest światełko dał je Trump :jak podaje agencja Reutera Trump wystąpił w piątek na krótkim briefingu w Białym Domu i wezwał gubernatorów do zezwolenia na otwarcie w ten weekend kościołów, synagog i meczetów. Amerykański prezydent zagroził, że jeśli tego nie zrobią, podejmie decyzję za nich.
  Podały Kresy.pl i niektórzy yotuberzy.

 6. „Szarpią się między sobą parchy za pejsy, większej krzywdy sobie nie czyniąc.

  A Polacy za to płacą… i jeszcze się kłócą, który żyd jest poszkodowanym, a który winny w tym żydowskim cyrku, gdzie panuje wolna (od odpowiedzialności karnej) parchata ręka niewidzialnego rynku.
  Kłócą się Polacy, który szemrany kryminalista chce więcej polskiego dobra.
  Ukraść.

  Ważne, że demokratyczne „Prawa Człowieków” do niepenalizowanych geszeftów nie są w tej całej „wyborczej” hutzpah gwałcone.

  Demokracja! Największa wartość „cywilizacji” łacińskiej.
  Tylko w demokracji się tak pięknie – można powiedzieć: cymes – kradnie.”
  To pewnie dlatego Polacy tak kochają demokrację…

 7. Ostatecznym celem powinno być całkowite obnażenie partii układu „bandy czworga” i objęcie realnej władzy w kraju tzn. utworzenie rządu. I to będzie prawdziwy koniec tych wszystkich podmianek które nawiedzają ten piękny acz nieszczęśliwy kraj od … ’44 r. ?

 8. Pan Mikke odstawiony trochę na boczny tor, wreszcie mają możliwość wypowiedzenia się inni liderzy – i notowania rosną. Oby tak dalej!

  • Nie widzę dlaczego „Pan Mikke” miałby być „odstawiony trochę….”. Jego zasługi dla krzewienia myśli wolnościowej w polskim społeczeństwie – ze swej istoty i natury – socjalnym przecież, są nie do przecenienia. Reżimowe media zawsze miały jedno zadanie – skompromitować i przedstawić w niekorzystnym świetle (zohydzić) JKM. Uważałem, że powinien kandydować Braun (Bosak mógłby jeszcze poczekać na swój czas), no ale słynny „manewr” Dziambora sprawił, że mamy Bosaka. Też nieźle.

  • Oczywiście. To jest właśnie siła Konfederacji – nie, nie odstawienie JKM, a pokazanie, że jest nas więcej. JKM będzie teraz grał w orkiestrze, ale nie widzę, by mu to przeszkadzało, jak wielu prorokowało. JKM’owi media przez 30 lat przyprawiły gębę i się z niej chyba już nie wyzwoli, ale jako niezły „basista” niejedno ubogaci.

   • Larum-ty naprawdę jesteś zaślepiony swoim guru, a to „tfórca” planktonu politycznego ten dziadźka Mikuś. Minie ci to jak seraczka.

    • Mam jednego guru – Jezusa.
     JKM zrobił naprawdę wiele dobrego dla sceny politycznej i tylko skończony polityczny matoł nie umie tego zobaczyć. Niestety, nie umiał/nie chciał pozbyć się swojego niewyparzonego języka. Trudno, nobody is perfect.
     Lecz rosną nowi, np. Mentzen.

   • „JKM będzie teraz grał w orkiestrze” – w tym cały problem żeby tak było. Nie wiem czy on wreszcie zmądrzał na starość czy może dostał inne rozkazy ;-) Przez 25 lat rozbijał wszelkie próby budowania szerszej platformy wyborczej a nawet przekonywał że jak się „tnie po skrzydłach” to partia się wzmacnia bo zostają ludzie ideowi o takich samych poglądach (!). Albo mu się udawało albo większość mówiła – „nie” – i wtedy on odchodził , rozbijał środowisko, rozdrabiał siły, tworzył nową partię i znowu było 3% poparcia. Nie wiem czy łapiesz o czym mówię bo ja do UPR wstąpiłem w 1992 roku a niektórych dzisiejszych sympatyków wtedy jeszcze na świecie nie było…

    • Jestem zagorzałym sympatykiem UPR +- od tego samego okresu, więc wiem o czym mówisz i nie do końca się z tym zgadzam. Z tymi „rozbiciami” to myślę, że służby też działały, bo dlaczego nie miałyby działać? Do tego doszła głupota ludzka, także samego JKM. Był upominany przez wielu, nawet przez SM – na nic się zdało, niestety.
     Myślę, że zmądrzał. Przez wiele lat uważał, że „purytanizm” ideowy jest najważniejszy, ale zaczął inaczej patrzeć chyba po I Marszu Niepodległości, kiedy to zobaczył siłę RN i w nim zobaczył przyszłość.
     Na razie dobrze gra w tej orkiestrze, ważną próbą były prawybory – stanął na wysokości zadania. Być może sprzyja temu jego wiek. Tak czy siak, jest lepiej.

Comments are closed.