Przegrana radnych PO. Łupaszko zostaje w Białymstoku

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko
Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", wachm. Jerzy Lejkowski "Szpagat", Zdzisław Badocha „Żelazny”. Źródło: IPN
REKLAMA

Walka radnych PO z ulicą im. majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko” okazała się nieskuteczna. Białostocki Sąd Administracyjny orzekł bowiem, że w procesie przemianowania jej na ul. Podlaską doszło do istotnego naruszenia prawa.

Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł, że podczas prowadzenia procedury legislacyjnej uchwały o zmianie nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Podlaską doszło do naruszenia prawa. Jest to jednoznaczne z oddaleniem skargi rady miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, który unieważnił tę uchwałę.

Białostocka Rada Miasta 28 października 2019 roku – za sprawą głosów radnych koalicji PO-Forum Mniejszości Podlasia – uchwaliła likwidację nazwy ul. majora Łupaszki. Nosząca imię zabitego przez komunistów żołnierza niezłomnego miała zmienić się w „ulicę Podlaską”. W październiku 2019 roku pojawił się też pomysł przemianowania jej na ulicę 100-lecia Praw Kobiet.

REKLAMA

Jednak 25 listopada 2019 roku, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, unieważnił tę uchwałę rady miejskiej. Jak podkreślał w uzasadnieniu swojej decyzji, w procesie pojawiło się wiele błędów legislacyjnych, których dopuszczono się podczas tworzenia i przyjmowania uchwały. Ponadto zaznaczył, że zarzuty postawione „Łupaszce” w uzasadnieniu uchwały rady, rozmijają się z faktami historycznymi. Fakty te, w specjalnym piśmie, białostockim radnym opisał prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

W grudniu 2019 roku radni PO-Forum Mniejszości Podlasia przygotowali i przegłosowali uchwałę ws. skierowania do sądu administracyjnego decyzji wojewody. Chodziło o tę unieważniającą uchwałę rady miasta ws. zmiany nazwy ulicy. Dziś białostocki sąd oddalił tę skargę. Tyma samym podtrzymał decyzję wojewody. Ulica będzie zatem wciąż nosiła imię żołnierza niezłomnego.

Źródła: PCh24.pl/nczas.com

REKLAMA