Greta Thunberg zawiedziona Niemcami. „Wstydliwy dzień dla Europy”

Greta Thunberg. Foto: PAP/EPA
Greta Thunberg. Foto: PAP/EPA

Greta Thunberg ubolewa nad postępowaniem Niemiec. Nastoletnia wagarowiczka nazwała wstydliwym dniem dla Europy otwarcie nowej elektrowni węglowej Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Elektrownia została otwarta w sobotę pomimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów.

„Dzisiaj jest wstydliwy dzień dla Europy, ponieważ otwieramy zupełnie nową elektrownię węglową. Chcielibyśmy uniknąć katastrofy klimatycznej, a jednak wysyłamy światu sygnał, który świadczy o czymś innym” – wyjątkowo łagodnie napisała na Twitterze Greta Thunberg.

Zakład w Datteln uruchomiono dopiero po 13 latach od rozpoczęcia jego budowy, z uwagi na usterki konstrukcyjne oraz sądowe i polityczne spory. W 2019 roku negatywną opinię w sprawie uruchomienia elektrowni wydała rządowa komisja ekspertów.

Mimo to władze w Berlinie ostatecznie zdecydowały się na otwarcie Datteln 4. Jednym z powodów była konieczność wypłacenia 1,5-miliardowej rekompensaty w razie zaniechania projektu, a także fakt, że nowa elektrownia jest „czystsza” od starszych, które zastąpi.

Uruchomienie niemieckiej elektrowni obnaża jednak hipokryzję zielonych ideologów. RFN otworzyło ją bowiem w tym samym czasie, w którym Unia Europejska naciska na inne kraje, w tym Polskę, żeby zrezygnowały z węgla.

Źródła: PAP/nczas.com

6 KOMENTARZE

  1. Otwarcie nowej elektrowni węglowej tłumaczy po co Niemcą nasze kopalnie!A z tym dzieckiem to ktoś powinien zrobić pozadek.

Comments are closed.