Prawica rośnie w Portugalii w siłę. Uznawana za skrajną Chega na trzecim miejscu w sondażach

Andre Ventura, przywódca prawicowej portugalskiej partii Chega. Zdjęcie: EPA/ANTONIO COTRIM Dostawca: PAP/EPA.
Andre Ventura, przywódca prawicowej portugalskiej partii Chega. Zdjęcie: EPA/ANTONIO COTRIM Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Uważana za skrajnie prawicowe ugrupowanie Chega zyskała na popularności wraz z nastaniem pandemii koronawirusa w Portugalii. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ta posiadająca zaledwie 1 mandat partia stałaby się trzecią siłą w parlamencie – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu firmy Pitagorica.

Najwięcej mieszkańców Portugalii chciałoby obecnie głosować na rządzącą krajem Partię Socjalistyczną (PS) premiera Antonia Costy, która w wyborach 6 października 2019 r. zdobyła dzięki poparciu 36,3 proc. elektorów 108 miejsc w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki. Obecnie socjaliści, według sondażu, mogliby liczyć na 44,8 proc. poparcia.

Drugą siłą jednoizbowego parlamentu byłaby według firmy Pitagorica portugalska Partia Socjaldemokratyczna (PSD) z poparciem na poziomie 24,1 proc. W październikowych wyborach to centroprawicowe ugrupowanie zdobyło dzięki wsparciu 27,7 proc. głosujących 79 mandatów.

REKLAMA

Wraz z nadejściem epidemii nie słabnie poparcie dla partii Chega Andre Ventury, która dotychczas miała zaledwie jeden mandat w parlamencie. Uzyskała go dzięki 1,2 proc. poparcia w ostatnich wyborach.

Sondaż ośrodka badawczego Pitagorica dowodzi, że obecnie Chega stałaby się trzecią siłą polityczną w Portugalii z poparciem na poziomie 6,4 proc. Ugrupowanie Ventury, siódme w ostatnich wyborach, mogłoby dziś liczyć na około 15 mandatów.

W ocenie komentatorów telewizji RTP i SIC rosnąca popularność Chega wynika ze wzrostu radykalizacji obywateli Portugalii, który dotychczas głosowali na ugrupowania centrowe lub centroprawicowe.

Komentatorzy odnotowują, że w tygodniach naznaczonych stanem wyjątkowym w Portugalii partia Chega prowadziła intensywną kampanię polityczną. Postrzegają ją jako przygotowania jej lidera do startu w zaplanowanych na styczeń 2021 r. wyborach prezydenckich.

Chega postuluje wsparcie państwa dla krajowych spółek, nasilenie walki z korupcją, a także zwiększenie uprawnień policji, szczególnie w ramach interwencji prowadzonych z dzielnicach zamieszkałych przez mniejszości etniczne, głównie Cyganów i Afrykańczyków.

W maju deklarację współpracy z Chega w ramach koalicji na szczeblu państwowym lub samorządowym wyraziły dwie mniejsze partie centroprawicowe: blok chadecko-ludowy CDS-PP oraz partia Alianca.

REKLAMA