Majowe wybory prezydenckie: do prokuratury trafia fala zawiadomień

PiS prze do majowych wyborów. Od prawej: Ryszard Terlecki (tyłem), Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Obrazek ilustracyjny/PiS prze do majowych wyborów. Od prawej: Ryszard Terlecki (tyłem), Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Jak podaje RMF24, do prokuratury wpływa fala zawiadomień. Chodzi o majowe wybory, które się nie odbyły. Może ich być nawet kilkadziesiąt. Jak zdecydowano, trafią do Warszawy.

Zawiadomienia ws. majowych wyborów prezydenckich mają objąć co najmniej trzy obszary. Jednym z nich jest „bezprawne udostępnienie przez samorządy danych osobowych” wyborców Poczcie Polskiej. W grę może wchodzić złamanie przepisów RODO.

Skargi dotyczą też działania samej poczty. Według samorządowców spółka ta bezprawnie domagała się informacji o wyborcach.

Poza tym zawiadomienia mają też obejmować działania najważniejszych osób w państwie. Chodzi więc o premiera i ministrów. Zawiadamiający twierdzą, że bez podstawy prawnej rządzący podjęli decyzje dotyczące druku kart wyborczych, co poskutkowało wielomilionowymi stratami Skarbu Państwa. Chodzi o 30 mln bezużytecznych pakietów wyborczych.

Zawiadomienia, które spływają z całej Polski, rejestrują teraz śledczy w Warszawie. Na razie nie wiadomo, czy zostanie wszczęte jakiekolwiek śledztwo.

Jak informowała wcześniej stacja TVN24, za przygotowania do wyborów, które się ostatecznie nie odbyły, polscy podatnicy zapłacili kilkadziesiąt milionów złotych. Wszystkie faktury opiewały w sumie na około 70 mln zł.

Źródło: RMF24/nczas.com

4 KOMENTARZE

  • ● „Prokuratura Rejonowa w Radomiu postanowiła umorzyć sprawę o porwanie w dniu 1 VIII 1985 r. Stanisława Kucharka jako nie posiadającą śladu przestępstwa. Prokurator w swoim postanowieniu przyznaje, że Kucharek został wywieziony poza miasto przez funkcjonariuszy SB, ale «tylko dla postraszenia i odosobnienia», a funkcjonariusze ci zostali już za to ukarani.” — „Wolny Robotnik”, luty 1986.

   ● „«Towarzysze, zwyciężyliśmy!» — tymi słowami w pierwszych dniach stanu wojennego otwierał narady w KW PZPR we Wrocławiu Tadeusz Porębski.” — „Z dnia na dzień” nr 10, 1982.

   .

   • ▌▌Historia uczy, że mentalny PRL bez demokratycznej kontroli łatwo przeradza się w jawny bądź zakamuflowany neobolszewizm.

    .

 1. ▌▌„My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy!”

  .

  Najważniejsze wyzwania na dziś:

  ● 1. Wolne wybory.
  ● 2. Wolność słowa w Internecie.
  .

Comments are closed.